Autor: gamadent

Stan jamy ustnej ma istotne znaczenie dla zdrowia całego organizmu. Najbardziej popularne, a jednocześnie najgroźniejsze schorzenie, jakim jest próchnica, może mieć nawet śmiertelne skutki. Próchnica to nic innego jak ostre zapalenie, a każdy stan zapalny zmniejsza odporność organizmu i może spowodować przedostanie się bakterii do krwi. To poważne obciążenie dla samego układu krążenia, a także dla narządów, których stany zapalne prowadzą do niewydolności. Trzeba regularnie pozbywać się resztek pokarmowych z jamy ustnej, ponieważ są one pożywką dla bakterii próchniczych. Jako że resztki często zbierają się w przestrzeniach międzyzębowych, jedynie stosowanie nitki dentystycznej zapewni nam pełne bezpieczeństwo.

Korzyści dla naszych dziąseł

Oprócz ochrony przed próchnicą, regularne nitkowanie zmniejsza ryzyko chorób dziąseł. Po pierwsze, chroni przed zapaleniem dziąseł, które objawia się krwawieniem oraz bólem podczas szczotkowania zębów. Po drugie, dokładne oczyszczanie linii dziąseł wyklucza powstanie kamienia nazębnego, będącego najczęstszą przyczyną paradontozy. Nitka dentystyczna to skuteczna broń w uzyskaniu pięknego uśmiechu, gdyż zwalcza ona przebarwienia powstające w trudno dostępnych miejscach.

Nić od dentysty – najlepszy sprzymierzeniec zdrowia

Dokładne czyszczenie zębów to ochrona dla naszego organizmu. Choroby zębów, a w zasadzie powstałe wraz z nimi bakterie, mogą zainfekować całe nasze ciało. Lekarze przestrzegają nas, że zły stan jamy ustnej prowadzi do wielu schorzeń układu krwionośnego. Jest to na przykład odkładanie się blaszki miażdżycowej, która może powodować zatrzymanie krążenia. Niedawno odkryto również powiązania pomiędzy nadmierną ilością złych bakterii w jamie ustnej a marskością wątroby.

Jak więc nitkować?

Nitkowanie powinno odbywać się przed szczotkowaniem, tak by dobroczynne składniki w paście mogły przeniknąć również do przestrzeni między zębami. Grubość nitki dentystycznej powinna być dobrana indywidualnie. Przy nitkowaniu należy wykonywać powolne, delikatne ruchy i nie bać się lekkiego krwawienia, które występuje tylko w pierwsze dni. Zaleca się, by zęby traktować nitką jedynie raz dziennie.

Udostępnij ten artykuł!