Piaskowanie zębów to zabieg, który przeprowadza się w celu usunięcia przebarwień i osadów z powierzchni zębów. Wykorzystuje się w tym celu piasek dentystyczny, stąd nazwa zabiegu. Piaskowanie pomaga w walce z kamieniem nazębnym i poprawia wygląd zębów. Nie usunie jednak narosłego kamienia nazębnego, dlatego jest zabiegiem uzupełniającym po skalingu. Piaskowanie jest zalecane osobom narażonym na powstawanie osadów i przebarwień, a więc palaczom, osobom pijącym dużo kawy i herbaty czy noszącym aparaty ortodontyczne.
Piaskowanie jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym, a także szybkim – trwa około 20 minut. Lekarz stomatolog podczas zabiegu oczyszcza powierzchnie zębowe za pomocą wody i specjalnego proszku dentystycznego, który rozpylany jest pod ciśnieniem. Drobinki proszku docierają do bruzd i szczelin międzyzębowych, dzięki czemu czyszczenie jest bardzo dokładne. Po zabiegu na zęby nanosi się lakier z fluorem, by wzmocnić szkliwo.
Jedynym dyskomfortem, jaki może odczuwać pacjent, to lekkie czasowe uwrażliwienie zębów. Niektórym pacjentom przeszkadza również słonawy smak samego piasku, jednak ten szybko znika. Należy pamiętać, że przez około dwie godziny po wyjściu z gabinetu nie należy palić czy spożywać kawy lub herbaty by nie doszło do powstania osadów.
Dlaczego warto piaskować zęby?
Osoby, które odwiedzają dentystę na NFZ lub prywatnie w ramach wizyt kontrolnych, cyklicznie poddają się zabiegowi piaskowania zębów – jakie są główne zalety tej popularnej procedury? Dlaczego warto regularnie piaskować zęby? Dzięki temu zabiegowi możemy pozbyć się nieestetycznych przebarwień i zachwycać pięknym uśmiechem. Piaskowanie zębów zapobiega nadmiernemu rozwojowi bakterii (szczególnie w trudno dostępnych miejscach). Ta standardowa i nieskomplikowana procedura stomatologiczna oczyszcza zęby z kamienia oraz osadu za pomocą specjalnej piaskarki. Pamiętajmy, że piaskowanie jest ważną częścią profilaktyki stomatologicznej!
Jak często piaskować zęby? Częstotliwość zabiegów
Jeśli chodzi o częstotliwości wykonywania tego typu zabiegu, jeżeli pacjent należycie dba o higienę jamy ustnej, wystarczy piaskować zęby co pół roku (w niektórych przypadkach raz na rok). Natomiast nałogowi palacze, osoby pijące znacznie ilości kawy, czarnej, zielonej i czerwonej herbaty, czy ze stłoczonymi zębami – powinny poddawać się tej procedurze stomatologicznej co około 3-4 miesiące.
Piaskowanie zębów a przeciwwskazania
W jakich przypadkach piaskowanie zębów nie jest wskazane? Zabiegu nie powinno się przeprowadzać u pacjentów z chorobami zakaźnymi, oraz schorzeniami układu oddechowego, takimi jak np.:
- astma,
- pylica,
- zapalenie oskrzeli.
Przeciwwskazaniem do piaskowania zębów są też urazowe uszkodzenia, owrzodzenia oraz stan zapalny w jamie ustnej. Przeprowadzenie zabiegu uniemożliwia również alergia na sodę lub inny składnik używany przez lekarza stomatologa podczas piaskowania.
Skaling a piaskowanie. Czym różnią się te dwa zabiegi?
Część osób zastanawia się, czym tak właściwie różni się skaling od piaskowania zębów. Otóż są to dwie różne, ale uzupełniające się nawzajem procedury. Skaling polega na usuwaniu kamienia nazębnego, czyli zmineralizowanej płytki nazębnej. Wyróżniamy skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy. Natomiast piaskowanie zębów (jak już wspomnieliśmy wcześniej) opiera się na usuwaniu osadów i przebarwień.
Czy piaskowanie wybiela zęby?
Piaskowanie może nieco rozjaśnić uzębienie, natomiast absolutnie nie daje takiego efektu, jak profesjonalny zabieg wybielania zębów. Osoby, które chcą rozjaśnić uśmiech o co najmniej kilka odcieni, powinny skorzystać z wybielania u dentysty, dzięki któremu zęby faktycznie staną się wyraźnie jaśniejsze. Pamiętajmy, aby nigdy nie wybielać zębów samodzielnie w domu, gdyż możemy osłabić szkliwo. Rozsądniej jest oddać się w ręce specjalisty.