Autor: gamadent

Piaskowanie zębów to zabieg, który przeprowadza się w celu usunięcia przebarwień i osadów z powierzchni zębów. Wykorzystuje się w tym celu piasek dentystyczny, stąd nazwa zabiegu. Piaskowanie pomaga w walce z kamieniem nazębnym i poprawia wygląd zębów. Nie usunie jednak narosłego kamienia nazębnego, dlatego jest zabiegiem uzupełniającym po skalingu. Piaskowanie jest zalecane osobom narażonym na powstawanie osadów i przebarwień, a więc palaczom, osobom pijącym dużo kawy i herbaty czy noszącym aparaty ortodontyczne.

Piaskowanie jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym, a także szybkim – trwa około 20 minut. Lekarz stomatolog podczas zabiegu oczyszcza powierzchnie zębowe za pomocą wody i specjalnego proszku dentystycznego, który rozpylany jest pod ciśnieniem. Drobinki proszku docierają do bruzd i szczelin międzyzębowych, dzięki czemu czyszczenie jest bardzo dokładne. Po zabiegu na zęby nanosi się lakier z fluorem by wzmocnić szkliwo.

Jedynym dyskomfortem, jaki może odczuwać pacjent, to lekkie czasowe uwrażliwienie zębów. Niektórym pacjentom przeszkadza również słonawy smak samego piasku, jednak ten szybko znika. Należy pamiętać, że przez około dwie godziny po wyjściu z gabinetu nie należy palić czy spożywać kawy lub herbaty by nie doszło do powstania osadów.

Udostępnij ten artykuł!