Czy stomatolog może wystawić zwolnienie lekarskie? Wyjaśniamy, w jakich przypadkach dentysta zwolni Cię z pracy lub zajęć w szkole.
Autor: gamadent

Dolegliwości ze strony zębów potrafią być tak silne, że wykonywanie codziennych obowiązków staje się niemożliwe, a pójście do pracy czy do szkoły nabiera charakteru ogromnego wyzwania. Wiele osób zastanawia się, czy w takiej sytuacji stomatolog może wystawić zwolnienie lekarskie. Okazuje się, że dentysta może wypisać słynne L4, ale nie każdy i nie w każdym przypadku.

Kiedy stomatolog może wypisać zwolnienie lekarskie?

Lekarz dentysta może wypisać zwolnienie lekarskie tylko wówczas, jeśli podpisał stosowną umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli takiej umowy nie ma, a mimo to wystawi nam zwolnienie, nie będzie ono uznawane. Jeżeli więc mamy w planie poddanie się zabiegowi, który może wiązać się z długotrwałym bólem bądź dyskomfortem, warto sprawdzić wcześniej, czy nasz dentysta wypisze nam zwolnienie. Powrót do pracy na przykład po ekstrakcji ósemki może bowiem okazać się niemożliwy przez kilka dni. 

Co z gabinetami prywatnymi?

Nie ma znaczenia, czy stomatolog pracuje w gabinecie prywatnym, czy przyjmuje w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Warunkiem wystawienia L4 jest wyłącznie podpisanie wspomnianej już umowy z ZUS. Jeśli więc leczymy się prywatnie, nie musimy obawiać się, że otrzymanie zwolnienia nie będzie możliwe. 

W jakich przypadkach można otrzymać zwolnienie od stomatologa?

Nie w każdym przypadku lekarz dentysta wypisze nam zwolnienie. Aby otrzymać L4, muszą istnieć przesłanki je uzasadniające. O ile ekstrakcja zęba czy leczenia kanałowe do takich przesłanek się zaliczają, o tyle usuwanie kamienia czy wybielanie zębów już nie. Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej nie kwalifikują się do wystawienia zwolnienia lekarskiego. Podobnie jest ze zwykłym, standardowym leczeniem, które kończy się założeniem plomby. 

Co ze zwolnieniem dla dziecka?

W większości szkół egzekwowane jest zwykłe zaświadczenie wypisane przez lekarza. Powinna na nim znaleźć się pieczątka stomatologa, ewentualnie przychodni, w której przyjmuje. Takie zaświadczenie stanowi podstawę do usprawiedliwienia nieobecności dziecka w szkole. Co ważne, stomatolog nie musi na nim podawać konkretnego powodu, z jakiego wystawił dziecku usprawiedliwienie.

Zwolnienia lekarskie dentyści wystawiają naprawdę rzadko. Zdarza się jednak, że są one niezbędne ponieważ odczuwane dolegliwości bólowe nie pozwalają na powrót do normalnego funkcjonowania. Warto jednak pamiętać, że nie każdy stomatolog L4 może wypisać. Warunkiem jest posiadanie podpisanej z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych umowy. Zanim więc umówimy się na zabieg dobrze jest zapytać, czy wybrany dentysta taką umowę ma.

Udostępnij ten artykuł!