Ósemki to zęby, które nierzadko sprawiają nam szereg problemów. Wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych decyduje się na ich usunięcie. Pojawia się w związku z tym pytanie, czy ekstrakcja ósemek jest naprawdę konieczna.
Ósemki są zębami, które – na skutek przebiegu procesu ewolucji – najzwyczajniej w świecie przestały nam być potrzebne. Bardzo często wyrzynają się już w dorosłym życiu, nierzadko z szeregiem komplikacji. Błędem, który popełnia wielu pacjentów jest zbyt późne zgłaszanie się do specjalisty.
Kiedy pojawia się problem?
Problem z ósemką to przede wszystkim wyrastanie w stronę siódemek. Wówczas dochodzi do naruszenia korzeni siódemek, co prowadzi do wystąpienia silnych dolegliwości bólowych. Jeśli w porę nie zareagujemy, może dojść do przesunięcia siódemek, a w konsekwencji niezbędne będzie nie tylko usunięcie ósemek, ale również siódemek. Zdarza się, że ósemki rosną również w odwrotną stronę, co wbrew pozorom także jest naprawdę problematyczne.
Ekstrakcja ósemek jest niezbędna często również wówczas, gdy doszło do niepełnego wyrżnięcia się tych zębów. Pod płatem dziąsła, który pozostał, może bowiem pojawić się bardzo poważny stan zapalny, który stanowi zagrożenie dla całego organizmu. Może doprowadzić do niebezpiecznej ogólnoustrojowej infekcji.
Jak wygląda zabieg?
Usunięcie ósemek to jeden z częściej wykonywanych zabiegów stomatologii chirurgicznej. Zanim dentysta przystąpi do ekstrakcji niezbędne jest wykonanie pantomogramu, czyli zdjęcia RTG całej szczęki. Dzięki temu możliwe będzie ocenienie dokładnego położenia zęba, a także przebiegu korzeni.
Przed wyrwaniem pacjentowi podawany jest środek znieczulający. Dzięki temu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Nie należy się go więc obawiać ani przekładać. Po ekstrakcji niezbędne może okazać się założenie szwów, które stomatolog usunie po około dwóch tygodniach.
Kiedy warto skonsultować się ze specjalistą?
Nie warto czekać aż ósemki zaczną sprawiać kłopoty. Coraz częściej mówi się o tym, aby już u nastolatków wykonać kontrolne RTG w celu oceny położenia zębów i przebiegu korzeni. Może bowiem okazać się, że niezbędna jest interwencja, która pozwoli uniknąć poważnych kłopotów w przyszłości.
Ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości, nierzadko płatają nam naprawdę poważne figle. Warto jednak pamiętać, że obecnie ekstrakcja zęba nie jest zabiegiem bolesnym. Przebiega w znieczuleniu miejscowym, a najbardziej bojaźliwi pacjenci mogą zdecydować się nawet na znieczulenie ogólne. Usunięcie pozwoli rozwiązać często bardzo poważne problemy.