Czy wybielanie zębów lampą jest bezpieczne?
Autor: gamadent

Każdy chciałby cieszyć się zębami w pięknym, białym kolorze. Niestety, produkty, które spożywamy, a także właściwości indywidualne każdego z nas sprawiają, że nierzadko odcień naszych zębów pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście współczesna stomatologia doskonale radzi sobie z przebarwieniami. Rozwiązaniem, po które chętnie sięga coraz więcej pacjentów jest wybielanie zębów lampą. Czy to bezpieczne?

Wybielanie zębów za pomocą specjalnej lampy to ciesząca się dużą popularnością nowoczesna metoda wybielania. Bazuje ona na nakładkach, które zakłada się na zęby. Znajduje się w nich specjalny żel, do aktywacji którego dochodzi pod wpływem naświetlania. 

Jak wygląda zabieg?

Wybielanie zębów za pomocą lampy poprzedzone jest badaniem stomatologicznym. Dentysta ocenia, w jakim stanie są nie tylko same zęby, ale również przyzębie. Bardzo dokładnie sprawdzany jest stan wszystkich wypełnień znajdujących się w zębach. Zwraca się uwagę na ich szczelność. Jeśli pacjent nosi korony bądź mosty, lekarz również ocenia ich kondycję. Wszystko po to, aby wybielanie nie wiązało się dla pacjenta z żadnym ryzykiem.

Jeśli stomatolog uzna, że pacjent może skorzystać z wybielania lampą, umieszcza w jego zębach specjalny rozwierak. Jest to przyrząd, którego zadaniem jest odsunięcie policzków od zębów. Następnie oceniany jest kolor zębów. Przed rozpoczęciem wybielania dziąsła pokrywa się specjalnym płynem, który zapewnia im ochronę. Następnie w jamie ustnej umieszczane są nakładki z żelem, po czym następuje naświetlanie. Zabieg powtarza się trzy razy. Jeden trwa zazwyczaj nie dłużej niż dwadzieścia minut. 

Jak utrzymać efekty?

Po zabiegu pacjent powinien stosować tak zwaną białą dietę. Chodzi o wyeliminowanie tych pokarmów, które mogą przebarwiać zęby. Sięgać można po: ryż, białe warzywa, nabiał, banany. Dozwolone są wędliny drobiowe, a także jasne pieczywo. Należy za to unikać buraków, jagód, czerwonego wina, mocnej herbaty i kawy. Dietę taką trzeba utrzymać przez około tydzień. Niektórzy dentyści zalecają, aby czas ten wydłużyć nawet do dwóch tygodni. 

Czy wybielanie lampą nie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia zębów?

Wielu pacjentów pyta, czy zabieg nie spowoduje uszkodzenia szkliwa bądź dziąseł. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że jeśli wybielanie wykonane jest prawidłowo, to jest w pełni bezpieczne. Stomatolog po to przeprowadza badanie przed zabiegiem, aby potwierdzić, że u danego pacjenta nie występują żadne przeciwwskazania. Wybielanie lampą ani nie uszkadza szkliwa, ani nie prowadzi do chorób przyzębia. Jest zabiegiem dającym naprawdę świetne efekty.

Wybielanie zębów lampą to świetny wybór dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się zębami w idealnym kolorze. Zabiegu nie należy się obawiać – nie prowadzi on do żadnych problemów w jamie ustnej.

Udostępnij ten artykuł!