Zęby mądrości popularnie nazywane ósemkami potrafią przysporzyć nam mnóstwa kłopotów. Wiele osób jest przekonanych, że zamiast je leczyć i o nie dbać lepiej jest je po prostu usunąć. Czy to na pewno dobre rozwiązanie? Decyzja o usunięciu zębów mądrości jest zawsze podejmowana indywidualnie przez lekarza stomatologa na NFZ lub prywatnie. Dokonuje on oceny zębów, biorąc pod uwagę dane, których dostarcza między innymi zdjęcie RTG.
U wielu osób problemów z zębami mądrości nie ma. Zdarzyć się jednak może, że zęby zostaną zatrzymane i utkną albo w kości żuchwy, albo szczęki. Mogą również nie wyrżnąć się w pełni. Typowe jest dla nich również nieprawidłowe przechylanie się, co może powodować nie tylko wady zgryzu, ale również prowadzić do rozwoju próchnicy, a nawet stanów zapalnych. Są to jedne z przyczyn, dla których usunięcie ósemek jest konieczne.
Niektóre osoby – dotyczy to około dziesięciu procent całej populacji – mogą paść ofiarą poważnych problemów podczas wyrzynania się ósemek. Ucisk na pęczek nerwowy oraz torbiele zawiązkowe to podstawa do natychmiastowej interwencji lekarza stomatologa. Z takimi zmianami nie da się jednak nie trafić do gabinetu dentystycznego. Wiążą się one z bardzo silnym bólem, którego stłumienie wymaga zażywania wyjątkowo silnych środków przeciwbólowych. To również stany związane z koniecznością ekstrakcji zębów mądrości.
Jak się przygotować do chirurgicznego usunięcia ósemki?
Usuwanie ósemek jest skomplikowaną, ale jednocześnie dość powszechną procedurą stomatologiczną. Jednak wokół zabiegu powstało mnóstwo mitów, co sprawia, że wielu pacjentów obawia się poddania usuwaniu zębów. Warto podkreślić, że ekstrakcję ósemki, przeprowadza doświadczony i wykwalifikowany chirurg szczękowy (w związku z czym nie ma powodów do strachu). Jak się właściwie przygotować do tego rodzaju zabiegu? Pierwszy krok to szczegółowy wywiad stomatologiczny, w czasie którego lekarz wyklucza przeciwwskazania do chirurgicznego usunięcia zęba i ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta. Ważne, aby podczas rozmowy z chirurgiem szczękowym nie zatajać żadnych informacji na temat odczuwanych dolegliwości i przebytych chorób (ze szczególnym naciskiem na choroby układu krążenia). By uzyskać jak najwięcej informacji, lekarz zleca też wykonanie badania pantomograficznego szczęki. U niektórych osób konieczne może być też przeprowadzenie tomografii komputerowej oraz badań krwi.
Jeśli chodzi o bezpośrednie przygotowanie przed zabiegiem chirurgicznego usuwania ósemki, przed wizytą w gabinecie stomatologicznym należy starannie umyć zęby (z użyciem nie tylko szczoteczki, ale i nici dentystycznej). Jako że po ekstrakcji zęba mądrości spożywanie pokarmów może być dość problematyczne, warto przed zabiegiem zjeść normalny posiłek. Ważna wskazówka dla palaczy – po usunięciu ósemki metodą chirurgiczną palenie papierosów jest całkowicie zabronione do czasu, aż rana się całkowicie nie wygoi (minimum to 3-4 dni).
Czy chirurgiczna ekstrakcja zęba mądrości boli?
Wielu pacjentów, których czeka ekstrakcja zęba mądrości po raz pierwszy, zastanawia się, czy jest to bolesny zabieg. Otóż nie. W trosce o maksymalnym komfort pacjenta podczas chirurgicznego usuwania ósemki stosujemy znieczulenie miejscowe, co sprawia, że zabieg jest całkowicie bezbolesny. Warto dodać, że w niektórych przypadkach (np. u osób niepełnosprawnych umysłowo lub ze stwierdzoną silną dentofobią) stosuje się całkowitą narkozę.
Należy mieć świadomość, że dolegliwości bólowe pojawiają się po zabiegu, gdy zaaplikowany środek znieczulający przestaje już działać. Ból utrzymuje się 2-3 dni i może mieć różny stopień nasilenia (często jest bardziej dokuczliwy po usunięciu zębów dolnych). Zdarza się, że konieczne jest stosowanie ogólnodostępnych bez recepty środków uśmierzających ból np. na bazie ibuprofenu.