Ostatnimi czasy można spotkać się z opinią, jakoby regularne żucie gumy miało jednoznacznie pozytywny wpływ na stan uzębienia. Czy jednak guma do żucia korzystnie wpływa na kondycję naszych zębów? Czy może usunąć przebarwienia, nadając im piękny biały kolor?
Nawet najlepsza guma do żucia nie wybieli zębów. Nie zawiera składników, które mogłyby korzystnie wpłynąć na znajdujące się na powierzchni szkliwa przebarwienia. Sięgając po gumę, nie należy więc oczekiwać, że zęby zmienią kolor. Nie oznacza to jednak, że ten produkt spożywczy wpływa na nasze uzębienie negatywnie.
Żucie gumy do zębów zaleca się szczególnie po posiłku. Wzmaga to produkcję śliny, co ułatwia oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Dlatego guma świetnie (ale oczywiście tylko doraźnie) może zastąpić szczoteczkę do zębów, kiedy tej akuratnie nie mamy pod ręką. Podsumowując: guma do żucia nie wybieli zębów. Nie oznacza to jednak, że jej żucie odbije się na uzębieniu niekorzystnie.
Część pacjentów, którzy odwiedzają lekarza stomatologa na NFZ, pyta specjalistę o to, jak wybielić zęby, by znacząco poprawić wygląd uśmiechu. Istnieje co najmniej kilka metod wybielania zębów, które warto rozważyć. Sprawdźmy, co oferują pacjentom gabinety stomatologiczne.
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym – metody
Profesjonalne wybielanie zębów przeprowadzane u doświadczonego i wykwalifikowanego stomatologa to jedna z najskuteczniejszych metod na odzyskanie estetycznego „hollywoodzkiego” uśmiechu. Specjalista wykorzystuje podczas zabiegu wybielania silniejsze składniki wybielające niż te obecne w pastach o działaniu wybielającym, czy bardzo popularnych w ostatnich latach paskach wybielających. Warto jednak mieć świadomość, iż samodzielne wybielanie zębów wymienionymi produktami może doprowadzić do nadwrażliwości zębów, podrażnienia dziąseł i uszkodzić szkliwo. Dlatego rozsądniej jest oddać się w ręce dentysty, wtedy mamy pewność, iż cały proces jest kontrolowany i bezpieczny.
- nadtlenek wodoru
Istnieją różne metody profesjonalnego wybielania zębów. Dużą popularnością cieszy się wybielanie zębów za pomocą nadtlenku wodoru (stomatolog nakłada na zęby specjalny żel z nadtlenkiem wodoru, a później aktywuje go z użyciem światła lub lasera). W zależności od efektu, jaki pacjent chce osiągnąć i stopnia przebarwień procedura może wymagać powtórzenia.
- wybielanie laserowe
Wielu pacjentów wybiera laserowe wybielanie zębów – dentysta najpierw ocenia stan zębów, oczyszcza je z płytki nazębnej i kamienia, a następnie aplikuje specjalny preparat, który wchodząc w reakcję z promieniami lasera diodowego, pozwala osiągnąć efekt pięknego, białego uśmiechu. Wybielanie zębów laserem pozwala rozjaśnić uzębienie nawet o 8 tonów!
- nakładkowe wybielanie zębów
W ostatnich latach sporym zainteresowaniem cieszy się też metoda nakładkowa, która polega na codziennym noszeniu przez 2-4 godziny specjalnych nakładek z żelem wybielającym. Nakładki są tworzone indywidualnie – na podstawie uzębienia danego pacjenta, dzięki czemu są idealnie dopasowane i nie powodują dyskomfortu. Metoda ta nie niszczy struktury zębów i jest uznawana za jeden z najbezpieczniejszych sposobów na uzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu.
Należy zaznaczyć, iż bez względu na metodę wybielania u dentysty – pacjent musi mieć wcześniej wyleczone wszystkie zęby. To warunek konieczny, by móc poddać się danej procedurze.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł okaże się wartościowy dla wszystkich osób, które są zainteresowane tematem wybielania zębów u stomatologa. Zapraszamy serdecznie do kontaktu wszystkich pacjentów chcących odzyskać piękny uśmiech!