Współczesna stomatologia wyróżnia mnóstwo rozmaitych chorób, które stanowią dla naszych zębów ogromne zagrożenie. Wśród nich znajduje się między innymi bruksizm. Na czym polega? Czy można go skutecznie wyleczyć?
Bruksizm to choroba polegająca na niekontrolowanym zaciskaniu zębów, a następnie zgrzytaniu nimi. Konsekwencją takiego zachowania są bardzo poważne uszkodzenia nie tylko szkliwa, ale również tkanek budujących dziąsło, a nawet kości, która otacza ząb. U osób z bruksizmem typowe są także uszkodzenia stawu skroniowo – żuchwowego, co w efekcie prowadzi do poważnych zaburzeń w pracy aparatu żucia.
Coraz częściej mówi się, że bruksizm pojawia się jako konsekwencja silnego stresu. Często stwierdza się go również u osób, które często i długo żują gumę. U podłoża bruksizmu mogą również leżeć:
- braki w uzębieniu
- nieprawidłowo stykające się powierzchnie zębowe
Aby leczenie bruksizmu było skuteczne, należy przede wszystkim rozpoznać, a następnie usunąć jego przyczynę. Na czas snu często stosuje się specjalne szyny, które skutecznie chronią powierzchnię zębów. Wskazany jest także relaks, a nawet wsparcie psychologa.
Bruksizm zawsze wymaga leczenia. Często wykrywany jest podczas rutynowych wizyt u stomatologa.