Autor: gamadent

Praca lekarza stomatologa jest bardzo precyzyjna, tym bardziej, że jama ustna jest miejscem, w którym trudno o swobodę działania. Z tego powodu przed rozpoczęciem wielu terapii lub przed poważniejszymi zabiegami z zakresu chirurgii stomatologicznej, na przykład przed ekstrakcją zębów mądrości, niezbędne jest wykonanie pantomogramu. Pantomograficzne zdjęcie, zwane także panoramą, to rodzaj zdjęcia RTG, które obejmuje jamę ustną, z naciskiem na ułożenie zębów. Pantomogram wykonuje się z zastosowaniem pantomografu.

W trakcie wykonywania zdjęcia odpowiednia głowica emituje promieniowanie RTG, a jednocześnie rejestrator zapisuje zdjęcie. W ten sposób powstaje obraz, na którym jednocześnie widoczne są zęby górne i dolne, a także tkanki w ich otoczeniu. Na zdjęciu pantomograficznym zobaczymy też zęby, które nie są widoczne w normalnych warunkach, ponieważ są zatrzymane w kości. Dlatego pantomogram wykonuje się przed rozpoczęciem leczenia protetycznego, ortodontycznego lub implantologicznego, przed zabiegami usunięcia zębów (szczególnie zatrzymanych) oraz w przypadku choroby przyzębia. Pantomogram pozwala ocenić ogólny stan zębów oraz wykryć zmiany, które nie dają widocznych objawów, takie jak nieusunięte podczas ekstrakcji korzenie, nieprawidłowe wypełnienie po leczeniu kanałowym lub nowotwory i torbiele.

Przeciwwskazania

Pantomogram jest bardzo przydatny, jednak istnieją przeciwwskazania, w związku z którymi nie można wykonać tego badania. Na tej liście znajduje się ciąża (podczas której nie przeprowadza się z reguły żadnych zdjęć RTG). Promieniowanie RTG nie jest obojętne dla organizmu, dlatego w razie wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą.

Wykonanie zdjęcia pantomograficznego nie jest bolesne i czasochłonne, nie wymaga również specjalnych przygotowań. Można przystąpić do niego w każdym czasie. Zrobienie pantomogramu trwa kilkanaście sekund i jest bezpieczne – przez ten czas pacjent ma na sobie fartuch ochronny, który chroni go przed skutkami promieniowania. Wynik badania jest dostępny bezpośrednio po wykonaniu zdjęcia.

Udostępnij ten artykuł!