Korony zębowe to sposób na uzupełnienie ubytków zębowych, które powstały na skutek złamania bądź próchnicy. Wyróżnia się wśród nich korony porcelanowe, których popularność jest obecnie bardzo duża. Dlaczego korony porcelanowe są dobrym wyborem?
Zadaniem korony stomatologicznej jest odbudowanie utraconych tkanek zęba. Można ją porównać do czapeczki, która nakładana jest na oszlifowany ząb. Jeśli chodzi o zasięg korony, w odniesieniu do dziąsła oraz tkanek przyzębia, wyróżnia się korony:
- podziąsłowe,
- dodziąsłowe,
- naddziąsłowe.
Korony porcelanowe wykonuje się na podbudowie metalowej bądź ceramicznej. Są one zdecydowanie bardziej estetyczne niż korony metalowe.
Kiedy można założyć koronę zębową?
Stomatolodzy sięgają po korony zębowe wówczas, gdy występuje duży ubytek tkanek twardych. Wówczas niemożliwe byłoby utrzymanie wypełnienia. Korony stosuje się również wtedy, kiedy na powierzchni zębów występują silne przebarwienia i plamy będące wynikiem fluorozy bądź leczenia tetracyklinami. Jeśli po leczeniu endodontycznym zęby stały się szare, korony także pomogą. Jeśli ząb jest zrotowany, a z jakiegoś powodu nie chcemy zdecydować się na leczenie ortodontyczne, korona dentystyczna jest również dobrym wyborem.
Zalety koron porcelanowych
Mówiąc o zaletach koron porcelanowych, należy przede wszystkim podkreślić ich wysokie walory estetyczne. Korony z porcelany prezentują się naprawdę bardzo dobrze. Warto również pamiętać, że jeśli taka korona zostanie wykonana dobrze, może utrzymać się na zębie przez wiele lat. Tym, co przemawia za zastosowaniem koron porcelanowych, jest także cena. Na ogół korona taka nie rujnuje naszego budżetu, a zważywszy na jej trwałość, wydatek jest jak najbardziej opłacalny. Szczegółowy cennik usług naszego gabinetu można sprawdzić pod linkiem https://gamadent.pl/cennik/.
Jak dbać o korony porcelanowe?
Błędnym jest przekonanie, że korony nie wymagają żadnej troski. Trzeba o nie dbać tak samo jak o własne zęby. Należy pamiętać, aby oczyszczać korony po każdym posiłku. Najlepiej sprawdzają się szczoteczki o miękkim bądź średnio twardym włosiu. Do mycia koron porcelanowych należy wykorzystywać pastę do zębów o niewielkiej ścieralności. Przy czyszczeniu szczególną uwagę należy zwrócić na miejsce, w którym sztuczna korona przechodzi w naturalny ząb. Jeśli nie zadbamy o nie wystarczająco dobrze, może tam pojawić się płytka nazębna. Stomatolodzy zalecają również stosowanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej. Jeśli chodzi o te ostatnie, najlepiej stawiać na te, w których składzie nie ma alkoholu. Nie można zapominać także o regularnych wizytach w gabinecie dentystycznym. Cykliczne wykonywanie przeglądu pozwoli wcześnie wykryć ewentualne uszkodzenia.
Korony porcelanowe to dobre rozwiązanie, jeśli trzeba uzupełnić ubytek zęba. Dzisiaj są one stosowane powszechnie.