Dlaczego warto zainwestować w implanty zębów?
Autor: gamadent

Aktualizacja tekstu: 20.06.2022

Dlaczego warto zainwestować w implanty zębów?

Piękny uśmiech świadczy o dobrym zdrowiu, dodaje pewności siebie i sprawia, że czujemy się atrakcyjni. Dla wielu osób nawet utrata jednego zęba stanowi bardzo duży problem: często nie tylko natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Decyzję o wszczepieniu implanty zębów podejmuje więc coraz więcej pacjentów korzystających z usług stomatologicznych. Zobaczmy, czy wszczepienie implantów to zabieg, w który faktycznie opłaca się zainwestować.

Czym jest implant stomatologiczny?

Na wstępie warto przypomnieć, czym w ogóle jest implant stomatologiczny? Implant zębowy to wykonana z tytanu śruba, która jest wkręcana w kość żuchwy lub szczęki w miejsce naturalnego korzenia zęba. Tworzy ona bardzo trwałe połączenie. Z biegiem czasu śruba obrastana jest przez kość. Na tytanową śrubę jest następnie zakładana specjalna korona. Materiałem najczęściej używanym na koronę zębową jest porcelana. Pozwala to nam uzyskać bardzo naturalny i estetyczny efekt: sztuczny ząb wygląda niemal tak jak prawdziwy, a pacjent ze wszczepionym implantem stomatologicznym nie odczuwa żadnej różnicy w codziennym funkcjonowaniu.

Przygotowania do zabiegu wszczepienia implantów zębów

Wielu pacjentów, którzy nigdy nie poddawali się tego typu procedurze zabiegowej, obawia się dolegliwości bólowych podczas wszczepiania implantów stomatologicznych. Zupełnie niepotrzebnie, gdyż zabieg jest całkowicie bezbolesny. W zależności od indywidualnego przypadku wszczepianie implantów odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym (narkoza). Zabieg poprzedzony jest wykonaniem zdjęcia pantomograficznego. W niektórych przypadkach pacjenci przed implantacją kierowani są również na badanie tomograficzne. Diagnostyka to także bardzo dokładny wywiad z pacjentem.

Wszczepienie implantów zębów a przeciwwskazania. Kto nie skorzysta z zabiegu?

Trzeba pamiętać, że istnieją pewne schorzenia, które wykluczają możliwość wszczepienia implantów stomatologicznych. Jakie? Podstawowe przeciwwskazania do tego zabiegu, to niektóre choroby kości i choroby serca. Zabiegów wszczepiania implantów zębowych nie wykonuje się także u osób przed 18. urodzinami. Tego typu procedura z zakresu implantologii nie może być też przeprowadzona u pacjentów, którzy są w trakcie leczenia onkologicznego (przeciwwskazaniem do zabiegu jest między innymi radioterapia w obrębie twarzy i szyi) ani u osób oczekujących na przeszczep. Do czynników wykluczających, które uniemożliwiają skorzystanie z zabiegu wszczepienia implantów zębów, należą także niektóre choroby psychiczne, czasem cukrzyca, ciąża, schorzenia tarczycy. Przeciwwskazaniem mogą być także zaburzenia krzepliwości krwi, uzależnienie od alkoholu i tytoniu. W przypadku, gdy zabiegowi chcą poddać się pacjenci z chorobami przyzębia, z zakażeniem w zębach sąsiadujących z miejscem wszczepiania implantu, w pierwszej kolejności konieczne jest wyleczenie tych dolegliwości. Dopiero po zakończeniu terapii można zostać zakwalifikowanym (lub nie) do zabiegu implantacji.

Czy warto zdecydować się na zabieg wszczepiania implantu zębowego? Plusy i minusy zabiegu

Implanty zębów to ciekawe rozwiązanie, nad którym na pewno warto się zastanowić. Największą zaletą zabiegu jest poprawa wyglądu i jakości życia. Wielu pacjentów decyduje się na implanty, biorąc pod uwagę właśnie aspekt wizualny i wygodę. Ten niepozorne śruby wykonane z tytanu pozwalają zachować naturalne rysy twarzy i odzyskać pewność siebie w kontaktach międzyludzkich. To nie koniec korzyści. Dzięki implantom nie trzeba już stosować klejów do mocowania protez, co jest znacznym udogodnieniem. Pacjent nie odczuwa już bólu ani nie zmaga się z podrażnieniami wynikającymi np. ze źle dopasowanej protezy. W opinii każdego lekarza stomatologa implanty to najlepszy sposób na utratę zębów.

W przypadku prawidłowej higieny jamy ustnej i przy systematycznych wizytach kontrolnych implanty dentystyczne są rozwiązaniem wyjątkowo długotrwałym. Są bardzo stabilne, wytrzymałe, sprawują się tak samo dobrze, jak naturalne zęby. Nie przeszkadzają w mówieniu. Natomiast klasyczna proteza może pogarszać artykulację. Osoby, które wybrały implanty, nie mają żadnych problemów z jedzeniem. Ich noszenie nie powoduje żadnego dyskomfortu na co dzień. Warto też zaznaczyć, że implanty zębów są wykonywane z materiałów w pełni biokompatybilnych. Oznacza to, że organizm nie traktuje implantów jak ciała obcego, nie odrzuca ich.  Skoro znamy już cały wachlarz korzyści, zastanówmy się, jakie są wady implantów zębowych. Minusem może być tylko dość wysoka cena zabiegu. Jednak w większości gabinetów stomatologicznych istnieje możliwość płatności w ratach.

Podsumowując, implanty zębowe to jedna z metod uzupełniania braków w uzębieniu, którą wybiera wielu naszych pacjentów. To opcja bardzo nowoczesna i bezpieczna, która daje spektakularne efekty, poprawiając estetykę uśmiechu w szybki i bezbolesny sposób. Bez wątpienia jest to rozwiązanie znacznie lepsze, niż tradycyjne protezy zębowe, które bywają bardzo uciążliwe. Zapraszamy serdecznie do kontaktu wszystkie osoby zainteresowane wszczepieniem implantów stomatologicznych w naszym gabinecie w Krakowie lub Myślenicach.

Udostępnij ten artykuł!