Niektóre opinie na temat usuwania ósemek, czyli zębów mądrości, mogą nieco przestraszyć pacjentów, których czeka ten zabieg. I choć rzeczywiście nie możemy przewidzieć konsekwencji pozbycia się ósemek, tak jak ma to miejsce w przypadku każdej interwencji chirurgicznej tego typu, to strach jest mocno przesadzoną reakcją. Obecnie stomatolodzy posiadają ugruntowaną wiedzę oraz spore doświadczenie w usuwaniu ósemek, dlatego szanse na rozchodzące się szwy, kawałki zęba w ranie czy złamanie szczęki są naprawdę minimalne.
Co warto zrobić przed zabiegiem?
Ósemki usuwa się z wielu powodów – może to być próchnica, chęć wykonania protezy, wystąpienie torbieli albo wskazania ortodontyczne. Przygotowując się do zabiegu należy mieć na uwadze fakt, że dentysta koniecznie musi poznać sposób ułożenia zęba i przebieg jego korzeni. Dlatego często zaleca się zrobienie zdjęcia rentgenowskiego szczęki, które wymaga skierowania i które jest refundowane przez NFZ raz na trzy lata. Koniecznie trzeba także poinformować dentystę o chorobie serca lub krążenia, jeśli na takowe cierpimy.
Usuwanie ósemek dobrze jest odpowiednio zaplanować w kalendarzu, ponieważ przez pierwsze dwa dni po zabiegu pacjent może odczuwać ból i jest narażony na wystąpienie niepożądanych skutków. Zaplanujmy więc wizytę tak, byśmy mogli swobodnie wypocząć, pozwolić ranie na gojenie się i poczekać, aż obrzęk ustąpi – niech to będzie na przykład piątkowy wieczór. Z drugiej strony, jeśli mamy podatność na krwawienia lub chorujemy na cukrzycę, to lepiej, by wizyta u stomatologa odbyła się rano, ponieważ wówczas łatwiej będzie nam uzyskać ewentualną pomoc medyczną.
Przed usunięciem ósemki warto zjeść porządny posiłek – jedzenie nie jest wskazane, a czasami nawet nie jest możliwe przez przynajmniej kilka godzin po zabiegu. Pacjent powinien także zrelaksować się i uspokoić, gdyż stres może opóźnić działanie środków znieczulających.
Wskazania dla pacjenta po ekstrakcji ósemek
Bezpośrednio po zabiegu warto chwilę odpocząć w poczekalni. Nie wolno prowadzić samochodu, ani spożywać jedzenia czy picia przez kilka godzin od zabiegu. Na przynajmniej pół doby należy powstrzymać się od palenia papierosów. Do łagodzenia obrzęku można stosować okłady z lodu, a dla zmniejszenia bólu należy sięgnąć po środki przeciwbólowe.