Hemofilia to choroba genetyczna, określana mianem skazy krwotocznej. Osoba chora na hemofilię cierpi na brak wystarczającej ilości czynników potrzebnych do krzepnięcia krwi. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, do krwotoku może dojść w wyniku operacji, poważnych i lekkich zranień, jak i bez widocznej przyczyny. Wśród czynników wywołujących krwotoki znajdują się również zabiegi dentystyczne. Tłumaczy to awersję niektórych dentystów do leczenia chorych na hemofilię, a także niechęć chorych do składania wizyt stomatologom. Jednak istnieją sposoby na to, by pacjent przygotował się przed zabiegiem i w ten sposób uniknął krwotoku.
Hemofilia – jak dbać o higienę jamy ustnej na co dzień?
Hemofilia nie zwalnia od obowiązku dbania o higienę jamy ustnej, również poprzez zabiegi dentystyczne. Ryzyko krwawienia jest bowiem niskie, a nawet jeśli do niego dojdzie, to jest mniej szkodliwe, niż poważne konsekwencje zaniedbywania uzębienia. Niedokładne mycie zębów lub zaniechanie ich regularnej kontroli, to prosta droga do próchnicy i innych chorób uzębienia, które pogarszają zdrowie całego organizmu. Jeżeli chory na hemofilię zdecyduje się w końcu na leczenie, to często jest już za późno i dentysta musi podjąć się inwazyjnej metody leczenia zęba lub dokonać jego usunięcia. Po takim zabiegu krwawienie wystąpi na pewno, chyba że pacjent przyjmie specjalny czynnik krzepnięcia.
Podanie czynnika przed zabiegiem
Odpowiednio wczesne zażycie czynnika krzepnięcia pozwoli na niedoprowadzenie do krwawienia u pacjenta. Jedynym wyjątkiem są osoby, u których dochodzi do produkcji przeciwciał nazywanych antykoagulantami – posiadają one potencjalnie przeciwzakrzepowe działanie. W przypadku takich pacjentów zaleca się pozostanie na oddziale obserwacyjnym, chyba że mogą oni korzystać z leków i odpowiedniej opieki hematologicznej w domu.
Czy trzeba zachować ostrożność?
Osoby chore na hemofilię powinny co dzień starannie szczotkować szkliwo, dziąsła i język. Ostrożność zaleca się zachować jedynie przy częstym stosowaniu wykałaczek i nici dentystycznych. Powinny one korzystać również z bardziej miękkich szczoteczek oraz past przeznaczonych do zębów wrażliwych.