Zęby mądrości, popularnie nazywane również ósemkami, to trzonowce, które schowane są w jamie ustnej najgłębiej i mogą wyrzynać się nawet do trzydziestego roku życia. Nie u wszystkich jednak dochodzi do powstania zębów mądrości – są to zęby trzonowe, które służą do przeżuwania ciężkiego pokarmu. Dawna dieta człowieka obfitowała w twarde, trudne do zmielenia pokarmy, natomiast dzisiaj ósemki nie są nam już tak potrzebne – tym bardziej, że ich posiadanie jest często bardziej uciążliwe niż pomocne.
Dlaczego dbanie o zęby mądrości jest jednak ważne?
Zęby te charakteryzują się bardzo niedogodnym dla codziennej higieny położeniem. Tył jamy ustnej uniemożliwia dokładne oczyszczenie zęba z resztek jedzenia, co sprzyja powstawaniu próchnicy. Wiąże się to z kolei z przymusem przeprowadzania zabiegów dentystycznych. W tym przypadku niefortunne usytuowanie zębów mądrości ponownie daje o sobie znać, bowiem leczenie tych zębów jest o wiele bardziej inwazyjne, niż w przypadku bliżej umiejscowionych zębów. Zęby mądrości mogą narobić dużo problemów, jednak posiadanie ich jest w niektórych przypadkach bardzo ważne. Dzieje się tak u pacjentów z brakami innych trzonowców, szczególnie szóstek lub siódemek. W takim wypadku ząb mądrości może pełnić funkcję głównego elementu do przeżuwania lub stanowić dobrą podporę do wykonania protezy.
Jak dbać o zęby mądrości?
Jako że leczenie ósemek jest trudne, a czasami wręcz niemożliwe, priorytetem staje się odpowiednia profilaktyka. Zęby mądrości powinny być przede wszystkim dobrze oczyszczane. Zwykłe szczoteczki nie są w stanie dobrze sobie z tym poradzić, dlatego warto zapytać specjalistę o polecenie modelu wyprofilowanego, na przykład w postaci szczoteczki jednopęczkowej. Jej mała główka jest w stanie bardzo precyzyjnie dotrzeć do każdych zakamarków zęba. Ponadto warto stosować płyn do płukania jamy ustnej oraz myć zęby regularnie po każdym posiłku, a do tego ograniczyć słodkie napoje i słodycze.
Kiedy ósemkę trzeba usunąć?
Istnieją przypadku, gdy ósemka zagraża zdrowiu pozostałym zębom w obrębie danego łuku. Dzieje się tak, gdy nie ma wystarczająco miejsca na jej wyrznięcie się, co może zakończyć się stłoczeniem innych zębów. Próchnica powstała w obrębie ósemki może zainfekować siódemkę i szóstkę, w związku z czym polecana jest jak najszybsza ekstrakcja zęba mądrości.