Jak dobrać twardość włosia w szczoteczce do zębów?
Autor: gamadent

Od dzieciństwa uczono nas, że regularne szczotkowanie, jest jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie zdrowia zębów i dziąseł. Pod koniec lat trzydziestych XX wieku, kiedy po raz pierwszy wynaleziono szczoteczki do zębów z nylonowym włosiem, konsumenci wybierający szczoteczkę nie mieli jednak wielu opcji…

Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Większość sklepów posiada na swoich półkach obszerną kolekcję szczoteczek manualnych, elektrycznych czy ekologicznych, z różną twardością włosia. Czym więc należy się kierować podejmując decyzję? Jak dobrać twardość włosia? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Szczoteczki z włosiem miękkim, średnim czy twardym – podpowiadamy jak wybrać

Pierwsze kryterium, którym powinniśmy się kierować podczas wyboru szczoteczki, jest twardość włosia. Jakie to ma znaczenie dla naszych zębów? Miękkie włosie jest najcieńszym ze wszystkich dostępnych, a jego średnica zazwyczaj mieści się w przedziale 0,18 – 0,20 mm. Szczoteczki ze średnim włosiem to przedział 0,20 do 0,25 mm, a szczoteczki twarde to 0,25 do 0,30 mm szerokości włosia.

Wybór najlepszej szczoteczki powinien być podyktowany stanem zdrowia naszej jamy ustnej. Najczęściej polecaną jest ta o średniej miękkości włosia, ponieważ dobrze radzi sobie zarówno z usuwaniem nagromadzonej płytki nazębnej, jak i niewielkimi stanami zapalnymi dziąseł. Miękkie szczoteczki wskazane są dla pacjentów, u których występują częste krwawienia, ruchomość zębów oraz zaostrzony stan zapalny dziąseł. Polecane są również dla osób borykających się z wrzodziejącym zapaleniem dziąseł oraz chorobami przyzębia. Szczotkowanie miękkim włosiem zaleca się jednak okresowo, a po ustąpieniu dolegliwości należy wrócić do szczoteczki średniej.

U kogo więc sprawdzą się szczoteczki o twardym włosiu? Zdecydowanie u osób stosujących bardzo świadomą technikę szczotkowania. Twarde szczoteczki dokładnie szorują zęby, jednak nieprawidłowe użytkowanie powoduje uszkodzenia, a ostre zakończenia mogą uszkodzić szkliwo. Pamiętajmy, że lepsze oczyszczanie to nie tylko stopień twardości włosia, ale przede wszystkim odpowiednia technika.

Włosie naturalne czy syntetyczne?

Zdecydowana większość szczoteczek do zębów posiada włosie syntetyczne – nylonowe. Jednak ostatnio, coraz większą popularnością cieszą się modele ekologiczne z włosiem naturalnym, zwykle wykonanym z włókna roślinnego lub drzewnego. Wybór między materiałem zależy od indywidualnych upodobań, jednak najważniejsze jest, aby wybrać włosie średnie, jeśli nie borykamy się z żadnymi problemami zdrowotnymi.

Inne czynniki, które warto wziąć pod uwagę

  • kształt szczoteczki – jednym z kluczowych czynników przy wyborze szczoteczki do zębów powinien być jej kształt. Rączka musi być elastyczna i wygodna podczas manewrowania, zapewniając lepszy dostęp do wszystkich obszarów w jamie ustnej. Ergonomiczny uchwyt natomiast, zapewnia stabilność i pozwala uniknąć urazów dziąseł podczas szczotkowania.
  • częstotliwość i intensywność użytkowania – energiczne i mocne mycie zębów, nawet szczoteczką o miękkim włosiu, może mieć negatywny wpływ na nasze dziąsła. Mechaniczne uszkodzenia mogą prowadzić do krwawienia dziąseł oraz uszkodzenia płytki nazębnej, a w dłuższej perspektywie do próchnicy.
Udostępnij ten artykuł!