Jak leczy się paradontozę?
Autor: gamadent

Parodontoza, czyli zapalenie przyzębia, to częsta infekcja, która uszkadza tkanki miękkie i kości podtrzymujące ząb. Mikroorganizmy, takie jak bakterie, przylegają do powierzchni zęba oraz namnażają się w kieszonkach otaczających ząb. Gdy układ odpornościowy reaguje i uwalniane są toksyny, pojawia się stan zapalny.

Nieleczone zapalenie przyzębia ostatecznie może doprowadzić do utraty zębów, wcześniej zwiększając ryzyko udaru, zawału serca i innych problemów zdrowotnych. Większości przypadków zapalenia przyzębia można jednak zapobiec, poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

Leczenie paradontozy

Głównym celem leczenia, jest usunięcie bakterii z kieszonek wokół zębów oraz zapobiegnięcie dalszemu niszczeniu kości i tkanek. Poniżej przedstawiamy elementy leczenia, na które składają się nie tylko wizyty u stomatologa, ale również działania domowe.

Odpowiednia higiena jamy ustnej

Aby zapobiec infekcji, należy codziennie przestrzegać zasad odpowiedniej higieny jamy ustnej. Właściwa pielęgnacja obejmuje szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie oraz nitkowanie. Jeśli między zębami jest wystarczająco dużo miejsca, zaleca się stosowanie szczoteczki międzyzębowej.

Zapalenie przyzębia jest przewlekłe i długotrwałe. Jeśli nie zachowasz odpowiedniej higieny jamy ustnej, choroba może w każdej chwili powrócić.

Higienizacja i skaling

Aby pokonać paradontozę, niezwykle ważne jest usunięcie płytki nazębnej i kamienia. Przeprowadzany jest wtedy skaling oraz oczyszczanie obszaru poniżej linii dziąseł (w naszym gabinecie w Krakowie można wykonać także piaskowanie zębów). W zależności od ilości płytki nazębnej oraz nagromadzonego kamienia, może to zająć jedną lub dwie wizyty. Zwykle zaleca się wykonywanie higienizacji i skalingu dwa razy w roku, jednak podczas paradontozy, zabieg może być stosowany częściej.

Działania w przypadku zaawansowanej paradontozy

Jeśli dobra higiena jamy ustnej i leczenie niechirurgiczne nie są skuteczne, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna. Możliwe opcje to:

  • przeszczepy kości i tkanek – procedura pomaga w regeneracji zniszczonej przez chorobę kości lub tkanki dziąseł. Nowa kość – naturalna lub syntetyczna – umieszczana jest w miejscu zaniku, co sprzyja wzrostowi;
  • sterowana regeneracja tkanki – to zabieg chirurgiczny, w którym wykorzystuje się błony zaporowe do kierowania wzrostem nowej tkanki kostnej i dziąseł w miejscach, w których brakuje jednej lub obu z nich. Ma na celu regenerację tkanek, ale również naprawę ubytków powstałych w wyniku zapalenia przyzębia.

Czy zapalenie przyzębia da się zatrzymać?

Zapalenie przyzębia można zatrzymać, jeśli zostanie wykryte i odpowiednio wcześnie leczone. Jeśli cierpisz na paradontozę, regularne wizyty kontrolne u dentysty są niezbędne, aby mieć pewność, że choroba nie postępuje. Musisz być również gotów, na zmianę nawyków dotyczących higieny jamy ustnej, nastawiając się na przestrzeganie zasad wyznaczonych przez dentystę. Pamiętaj, że perspektywa długoterminowa zależy nie tylko od stomatologa, ale również od Twoich własnych wysiłków.

Udostępnij ten artykuł!