Autor: gamadent

Ból zęba potrafi dopaść w każdej chwili, szczególnie wówczas, kiedy się tego nie spodziewamy. Brak snu oraz skupienia na codziennych aktywnościach, rozdrażnienie i niezwykle intensywny ból, czasami promieniujący na całą szczękę czy głowę – szczęśliwy ten, kto tego nigdy nie doświadczył. Szczęśliwy lub zapobiegliwy.

Jakie są przyczyny bólu zęba?

Oczywiście nie można ignorować bólu ani zostawiać wizyty u stomatologa na ostatnią chwilę. Nawet jeśli dolegliwość jest mało dokuczliwa, ponieważ czekanie może prowadzić do stanu zapalnego, czego skutkami są m. in. infekcje zatok, a nawet zapalenie mięśnia sercowego czy opon mózgowych.

Najbardziej powszechną przyczyną bólu jest próchnica. Początkowo objawia się ona nadwrażliwością na temperaturę spożywanych posiłków i płynów oraz dyskomfort przy styczności zęba z produktami kwaśnymi i słodkimi. Innymi czynnikami wywołującymi ból zęba mogą być ropień bądź odsłonięte szyjki zęba.

Domowa apteczka

Niestety nie od razu udaje się umówić na wizytę u dentysty, więc co można zrobić we własnym zakresie? Jednym z domowych sposobów na bóle zębów są czosnek, sól i cebula. Większość z nas nie może się bez nich obyć w kuchni, dlatego warto je wykorzystać nie tylko do posiłków. Wystarczy zetrzeć i wymieszać te trzy składniki by uzyskać okład na bolący ząb. Czosnek sam w sobie zabija bakterie dzięki allicynie, będącej naturalnym antybiotykiem. Z kolei sól można połączyć z pieprzem i z dodatkiem wody powstaje lecznicza pasta, którą należy wcierać w chory ząb.

Jeśli chodzi o łagodzenie bólu, idealne są goździki, ponieważ posiadają eugenol – naturalny środek znieczulający i odkażający. Na niezbyt dotkliwy ból można zastosować paracetamol, natomiast na zapalenie dziąseł odpowiedni jest wywar z szałwii bądź rumianku. Pomocne jest także zastosowanie olejku kamforowego lub jodłowego, którym wówczas nasącza się wacik i przykłada do chorego miejsca. Powszechnym sposobem jest stosowanie okładu z kostek lodu czy ziemniaka.

Oczywiście powyższe sposoby są dobre na złagodzenie bólu na jakiś czas, dlatego należy jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem, który zbada, wyleczy wszystkie ubytki i usunie zainfekowane tkanki.

Udostępnij ten artykuł!