Implanty zębowe mają imitować brakujący ząb. Przyrównuje się je do korzeni zębowych, na które następnie są zakładane korony, czyli właściwe sztuczne zęby. Zakładanie implantów to zabieg skomplikowany i wieloetapowy, wymagający ręki profesjonalisty z doświadczeniem. Efektem końcowym ma być pełne zadowolenie klienta w postaci jego wygody oraz estetycznego uśmiechu. Implanty są mocowane w szczęce na stałe, dlatego wykonuje się je z tytanu, który po kilku miesiącach od zabiegu zrasta się z kością.
Przebieg zakładania implantów – krok pierwszy
Po wstępnej konsultacji i ocenie zdjęcia RTG szczęki i żuchwy, lekarz decyduje o terminie wszczepienia implantów. Zabieg ten polega na wykonaniu małych otworów w kości, a następnie umieszczenia w nich implantów. Trwa to od około godziny do dwóch, przy czym pacjent poddany zostaje wcześniej znieczuleniu miejscowemu lub narkozie. Po wkręceniu tytanowych elementów lekarz zszywa ranę.
Krok drugi – oczekiwanie
Tytan jest metalem o tyle przyjaznym dla naszych kości, że po pewnym czasie nasz organizm zaczyna traktować go jako tkankę właściwą. W ten sposób dochodzi do zrośnięcia się implantu z miejscem jego wszczepienia. Tytan pokrywany jest kolejnymi warstwami tkanki kostnej. Proces do całkowitego wygojenia trwa 3 miesiące (gdy implant został umieszczony w żuchwie) lub pół roku (w przypadku implantów przytwierdzonych do szczęki).
Krok trzeci – przygotowania do założenia koronki
Po upływie odpowiedniej ilości czasu, stomatolog przystępuje do wkręcenia pierwszego łącznika pomiędzy implantem a koronką, czyli tak zwanej śruby gojącej. Po ustabilizowaniu się śruby gojącej, możliwym jest szybkie i łatwe dobranie adekwatnego rozmiaru koronki.
Krok czwarty – umieszczenie zęba właściwego
Na podstawie zebranych wycisków protetycznych stomatolog modeluje łącznik właściwy i koronę. Gdy łącznik dobrze przylega do implantu, mocowana jest korona protetyczna. Ostatni etap to udzielenie zaleceń po zabiegu. Przy powstaniu obrzęku najlepiej stosować zimne okłady. Pacjent przez pierwsze dni powinien oszczędnie operować szczęką, nie przeżuwać twardych pokarmów, nie pić alkoholu i nie palić. Do tego należy delikatnie, ale dokładnie myć zęby oraz unikać wzmożonego wysiłku.