Autor: gamadent

Próchnica to niestety bardzo popularna choroba, a jej skutki mogą okazać się niezwykle dotkliwe, nie tylko dla jamy ustnej, ale i całego organizmu. Jednym z głównych powodów pojawienia się próchnicy jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Nieprawidłowe szczotkowanie lub pomijanie mycia zębów mogą przyczynić się do wystąpienia schorzenia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że na zdrowie jamy ustnej wpływ ma także dieta. Prawidłowe odżywianie się ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, a pewne produkty mogą zwiększyć ryzyko próchnicy. Z drugiej strony, część produktów jest korzystna dla zdrowia jamy ustnej.

Wyróżnić możemy produktu kariogenne, które sprzyjają wystąpieniu próchnicy. Jest to przede wszystkim żywność o dużej zawartości cukrów. Stanowią one świetną pożywkę dla bakterii rozwijających się w jamie ustnej. Do grupy produktów kariogennych zaliczymy słodycze, ale także chrupki oraz płatki kukurydziane i słodkości, które mają długi kontakt z zębami, takie jak lizaki czy cukierki do ssania. Lepkie słodkości i przekąski, szczególnie te z dużą zawartością skrobi, są trudniejsze do usunięcia, dlatego dłużej pozostają w jamie ustnej. W podobny sposób działają również słodkie soki oraz napoje gazowane. Z tych powodów warto zrezygnować z przetworzonych i słodkich produktów.

Dieta antypróchnicowa – czym się charakteryzuje?

Żywność kariogenną możemy zastąpić produktami kariostatycznymi, czyli takimi, które zapobiegają rozwojowi próchnicy. Słodkości i przekąski dobrze jest zastąpić owocami i orzechami. Dla jamy ustnej korzystna jest zdrowa dieta. Zawarty w owocach i warzywach błonnik pobudza produkcję śliny, która pomaga usuwać resztki pokarmów. Jabłko i marchewka w naturalny sposób oczyszczają powierzchnię zębów z osadu. Produkty pełnoziarniste w różnej postaci zawierają cenne witaminy i minerały o działaniu przeciwpróchniczym. Produkty mleczne i niektóre ryby, dzięki zawartości wapnia, pomagają wzmocnić zęby, które w ten sposób stają się bardziej odporne na próchnicę.

Zdrowa i zrównoważona dieta jest więc wyjątkowo ważna. Dzięki niej możemy cieszyć się zgrabną sylwetką, a także zdrowiem całego organizmu, w tym również jamy ustnej.

Udostępnij ten artykuł!