Jakie jest ryzyko odrzucenia implantu?
Autor: gamadent

Implanty to obecnie bardzo popularna metoda uzupełniania brakujących zębów. Decydując się na takie rozwiązanie, należy pamiętać, iż niezależnie od tego, w jakiej klinice decydujemy się poddać zabiegowi wszczepienia implantów, zawsze musimy liczyć się z tym, że implant może zostać odrzucony. Może tak stać się nawet wtedy, kiedy zabieg został wykonany w pełni prawidłowo, a pacjent ściśle przestrzegał zaleceń specjalisty.

Czym jest implant zębowy?

Jest to nic innego jak niewielka tytanowa śrubka. W czasie zabiegu umieszcza się ją w dziąśle. Tym samym świetnie zastępuje ona korzeń zęba, którego już nie ma. To właśnie na tej śrubie umieszcza się koronę, której zadaniem jest imitowanie naturalnego zęba. Obecnie implanty są najbardziej popularne w Stanach Zjednoczonych. Przyjmuje się, że rocznie stomatolodzy zakładają ich nawet pięćset tysięcy. Również w Polsce coraz więcej osób decyduje się zrezygnować z protezy na rzecz implantów.

Jak często zdarza się odrzucenie implantu zębowego?

W literaturze fachowej znaleźć można informacje wskazujące, że odrzucenie implantu ma miejsce bardzo rzadko. Zdarza się to jedynie u około dwóch procent pacjentów, co wskazuje, że wszczepienie implantu jest metodą naprawdę skuteczną, a jednocześnie bardzo bezpieczną. W najnowszych opracowaniach odsetek ten jest jeszcze mniejszy, bo wynosi mniej 2%.

Dlaczego może dojść do odrzucenia implantu?

W zdecydowanej większości przypadków winę za odrzucenie implantu zębowego ponoszą sami pacjenci. Jednym z powodów jest palenie papierosów. W dymie zawarte są substancje, które sprawiają, że naczynia krwionośne zwężają się. W efekcie tkanki otaczające implant nie goją się prawidłowo. Za odrzuceniem implantu może kryć się również cukrzyca, o której pacjent nie wiedział. Ryzyko zwiększa się w przypadku pacjentów stosujących leki podawane w osteoporozie – difosfoniany. Do czynników wpływających na powodzenie zabiegu zalicza się też: niewłaściwą higienę jamy ustnej, choroby dziąseł, próchnicę, bruksizm.

Niezwykle rzadko za odrzuceniem kryje się błąd stomatologa. Implanty wszczepiane są bowiem w renomowanych klinikach, które zatrudniają specjalistów najwyższej klasy.

Co, jeśli dojdzie do odrzucenia?

Bardzo często wykonuje się przeszczep tkanki kostnej w miejsce znajdujące się przy implancie, co sprawia, że ryzyko przyjęcia jest większe. Może jednak zdarzyć się tak, że niezbędne będzie usunięcie implantu, wykonanie przeszczepu tkankowego i ponowna implantacji wtedy, kiedy rana będzie całkowicie wygojona.

Udostępnij ten artykuł!