Autor: gamadent

Stawy skroniowo-żuchwowe (SSŻ) łączą żuchwę i kość skroniową umożliwiając nam wykonywanie podstawowych czynności takich jak gryzienie, mówienie lub śmianie się. Na co dzień nie zauważamy tego, jak bardzo czynna jest nasza żuchwa. Możemy wykonywać nią wiele zróżnicowanych ruchów – do przodu, do tyłu, w dół i w górę oraz w lewo i w prawo. Dysfunkcja SSŻ zakłóca nasze życie codzienne, co więcej – przyczynia się do pogorszenia naszego zdrowia i samopoczucia.

Jak pracuje ludzka szczęka?

Działanie naszej szczęki przypomina sprawną maszynę. Żuchwa i kość skroniowa są połączone za pomocą kłykcia kości żuchwy, który idealnie pasuje do dołku stawowego w kości skroniowej. Ruchy szczęki są dodatkowo łagodzone i kontrolowane dzięki krążkowi stawowemu. W normalnie działającej szczęce krążek ściśle przylega do kłykcia i dołu stawowego. Przy dysfunkcji SSŻ krążek zaczyna się przemieszczać, wydając przy tym charakterystyczne odgłosy strzelania. Do tego szczęka zamyka się w nieprawidłowej pozycji, uciskając na unerwienie stawu i tym samym powodując ból. Pacjent często cierpi na nasilone migreny, bóle pleców oraz zwyrodnienie kolan. Ma problemy z ruszaniem i otwieraniem szczęki. Chwilami może czuć się ogłuszony, cierpieć na dziwne dzwonienie w uszach lub odczuwać mdłości.

Przyczyny schorzenia SSŻ

Najbardziej powszechną przyczyną dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego jest nieprawidłowy zgryz. Już pojedynczy ubytek sprawia, że układ naszego zgryzu ulega zmianie – organizm dąży do tego, by zniwelować brakujące ogniwo, przez co ułożenie górnej i dolnej szczęki zaczyna różnić się względem siebie. Kolejnym czynnikiem wpływającym na to schorzenie jest stresujący tryb życia, który prowadzi do napinania mięśni twarzy. Tarcie zębami, częste i silne zaciskanie ich, a nawet obgryzanie paznokci – to wszystko może potencjalnie wiązać się z dysfunkcją SSŻ. Na to schorzenie narażone są również osoby, które przeszły pewne zabiegi lub urazy twarzy lub czaszki. Nieprawidłowa postawa ciała może również powodować zmiany w obrębie połączenia między żuchwą i szczęka.

Leczenie tego schorzenia zawsze przebiega w sposób indywidualny.

Udostępnij ten artykuł!