Jakie są rodzaje uzupełnień protetycznych?
Autor: gamadent

Działem stomatologii, który zajmuje się rekonstrukcją zębów jest protetyka. Obecnie sięga ona po najnowocześniejsze materiały, dzięki czemu ci pacjenci, którzy z jakiegoś powodu stracili zęby, nie muszą już się martwić. Jakie rodzaje uzupełnień protetycznych są stosowane dzisiaj?

Korony 

To świetne rozwiązanie polecane osobom chcącym odbudować te zęby, które leczone były kanałowo bądź zostały uszkodzone przez próchnicę. Obecnie bazuje się na zaawansowanych technikach, które sprawiają, że wykonany ząb do złudzenia przypomina ten prawdziwy. Odróżnienie przez laika jest praktycznie niemożliwe. Jeśli korona zostanie wykonana dobrze, pacjent będzie z niej korzystał nawet kilkanaście lat. 

Mosty protetyczne

To również dość popularny rodzaj wypełnienia protetycznego. Obecnie wykonuje się mosty pełnoceramiczne oraz mosty złożone. W tym ostatnim przypadku stosuje się metal, który pokryty jest porcelaną oraz kompozytem. Mosty są niezwykle wygodne. Wiele osób noszących je na co dzień podkreśla, że w ogóle ich nie czuje.

Ciekawym rodzajem mostów są mosty adhezyjne, czyli przyklejane. W odróżnieniu od zwykłych mostów protetycznych nie wymagają one piłowania zębów. Rozwiązanie to stosowane jest jednak tylko wówczas, gdy brakuje pojedynczych zębów.

Wkłady koronowo–korzeniowe

To uzupełnienia mające postać sztyftu. Stomatolog osadza je w korzeniu zęba, a następnie nakłada na nie koronę. Obecnie stosowane są wkłady ze stopów metali, a także włókien szklanych. Jeśli wkład zostanie wykonany jak należy, będzie naprawdę stabilny, a jednocześnie wytrzymały. Przed rozpoczęciem leczenia tą metodą zawsze niezbędne jest wykonanie badania radiologicznego.

Licówki porcelanowe

Są to cienkie nakładki wykonane z porcelany, który przytwierdzane są do powierzchni zębów. Można na nie postawić wówczas, gdy ubytki są niewielkie. Z pomocą licówek można szybko i bez zbędnych problemów poprawić nie tylko kształt, ale również wielkość oraz kolor zębów. Jeśli wada jest niewielka, można zastosować je zamiast leczenia ortodontycznego. Założenie licówek jest niemożliwe u tych pacjentów, którzy zmagają się z paradontozą. Nie poleca się ich też osobom, których problemem są stany zapalne dziąseł.

Protezy

Jeśli braki w uzębieniu są duże bądź zębów brakuje zupełnie, licówki, korony i mosty się nie sprawdzą. W takim przypadku niezbędne jest zastosowanie protezy. Niestety, przyjmuje się, że średnio raz na pięć lat proteza powinna zostać wymieniona na nową. Bardzo ważne jest, aby o protezę zębową odpowiednio dbać. Należy ją codziennie wyjmować, a następnie czyścić, używając do tego past przeznaczonych specjalnie do protez zębowych.

Udostępnij ten artykuł!