Jakie są wskazanie do wykonania mostu protetycznego?
Autor: gamadent

Dzięki licznym możliwościom, jakie dają nowoczesne rozwiązania protetyczne osoby borykające się z problemem braków w uzębieniu, mogą skutecznie przywrócić prawidłową funkcję zębów i poprawić estetykę swojego uśmiechu. Jedną z metod stałych uzupełnień protetycznych, która odtwarza utracony ząb, dzięki przymocowaniu korony do sąsiednich zębów jest most protetyczny. W jego skład wchodzą dwie korony protetyczne po obydwu stronach braku zębowego, które później służą jako filary, oraz tzw. przęsła, czyli elementy o kształcie utraconych zębów, w których znajduje się zawieszona tuż nad dziąsłem korona lub kilka koron połączonych z koronami zębów filarowych, uzupełniając w ten sposób brakujący ząb lub zęby. Mosty protetyczne mogą być wykonane z różnych materiałów i z powodzeniem znajdują swoje zastosowanie nawet w przypadku 3 brakujących zębów obok siebie. Wśród najważniejszych wskazań do wykonania mostu protetycznego znajduje się ryzyko przemieszczenia się zębów w wyniku braków międzyzębowych, ryzyko zaniku kości szczęk, przez które twarz może przedwcześnie nabrać starczego wyglądu oraz ryzyko zbierania się resztek jedzenia w miejscach po brakujących zębach, które może prowadzić do próchnicy i chorób dziąseł. Most protetyczny jest również wykonywany w celu poprawy zgryzu, aby uzyskać odpowiedni rozkład sił podczas żucia, a także ze względów estetycznych, gdy pacjent chce na nowo cieszyć się pięknym uśmiechem.

Zalety i wady mostu protetycznego

Każdy dentysta na NFZ lub wykonujący praktykę prywatnie informuje pacjentów zainteresowanych założeniem mostu protetycznego nie tylko o wskazaniach, ale również przeciwwskazaniach (omówimy je w dalszej części wpisu), zaletach oraz wadach tego rozwiązania. Jeśli chodzi o korzyści, most prostetyczny nie wymaga interwencji chirurgicznej w kości, poprawia estetykę, artykulację i może służyć pacjentowi przez wiele lat. Most protetyczny zapobiega przemieszczaniu się zębów i wadom zgryzu. W przeciwieństwie do protez ruchomych jest stałym uzupełnieniem, nie wymaga zdejmowania na noc, co jest dużym udogodnieniem dla pacjentów. Wizualnie nie odznacza się od naturalnych zębów, podnosząc samoocenę osób, które do tej pory zmagały się z brakami w uzębieniu i dyskomfortem z tym związanym. Nie sposób nie poruszyć kwestii finansów. Most to znacznie tańsze rozwiązanie niż wszczepienie implantów stomatologicznych.

Przejdźmy zatem do wad mostu protetycznego. Założenie tego typu uzupełnienia wiąże się z koniecznością szlifowania zębów sąsiadujących z luką (tzw. zębów filarowych), co niesie ze sobą ryzyko ich uszkodzenia i w konsekwencji konieczności leczenia.  Warto mieć świadomość, że użytkując mosty protetyczne przez kilkanaście lat, możemy doprowadzić do zaniku kości szczęki lub żuchwy, co jest naturalnym procesem, wynikającym z braku jej naturalnego obciążenia. Tak więc, by nie dopuścić do tego typu przykrych konsekwencji, warto rozważyć alternatywny sposób uzupełnienia ubytków w postaci wszczepienia implantów stomatologicznych. Nie tylko pozwalają one uniknąć zaniku kości w miejscu braku zęba naturalnego, ale też  nie wymagają szlifowania zębów pacjenta.

Przeciwwskazania do mostu protetycznego

Most protetyczny nie może być założony u pacjentów ze zmienionymi chorobowo dziąsłami. Przeciwwskazaniem do zastosowania tego rodzaju uzupełnienia jest też zbyt mała liczba zębów, na których most protetyczny mógłby się oprzeć. Czynnikiem wykluczającym jest także chęć uzupełnienia zbyt wielu ubytków (tutaj lepszym rozwiązaniem może okazać się proteza stomatologiczna). Lekarz stomatolog nie może zakwalifikować pacjenta do założenia mostu, jeśli zęby bezpośrednio sąsiadujące z luką międzyzębową są za bardzo zniszczone lub mocno osłabione.

Podsumowując, most protetyczny to popularne rozwiązanie, które ma wiele zalet, ale niepozbawione jest też pewnych wad. Ostateczną decyzję o sposobie uzupełnienia braków w uzębieniu podejmuje lekarz stomatolog. Z pewnością warto przedyskutować z nim różne metody uzupełnienia brakujących zębów.

Udostępnij ten artykuł!