Higienistka stomatologiczna to osoba, która nie jest lekarzem, ale jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania gabinetu dentystycznego. Higienistka stomatologiczna pomaga i współpracuje z lekarzem podczas wykonywania zabiegów profilaktycznych oraz leczniczych. Pełni funkcję wsparcia dla stomatologa, a także może przeprowadzać pewne zabiegi. Zawód higienistki stomatologicznej możemy zaliczyć do grupy tak zwanego średniego personelu medycznego.
Funkcje higienistki w gabinecie stomatologicznym
Podstawową rolą higienistki stomatologicznej jest asystowanie lekarzowi podczas zabiegów dentystycznych. Higienistka ma też kompetencje do prowadzenia edukacji zdrowotnej z zakresu stomatologii oraz promowania zdrowia w różnych miejscach i środowiskach. Higienistka stomatologiczna, na zlecenie lekarza, może samodzielnie przeprowadzać badania diagnostyczne u pacjenta. Do zakresu jej obowiązków należy także dbałość o odpowiednie przygotowanie gabinetu oraz miejsca pracy stomatologa, z uwzględnieniem obowiązujących zasad ergonomii pracy. Higienistka stomatologiczna może również opiekować się pacjentami, to znaczy udzielać im rad z dziedziny higieny jamy ustnej oraz profilaktyki próchnicy.
Które zabiegi może przeprowadzać higienistka?
Do najciekawszych elementów pracy higienistki stomatologicznej należy przeprowadzanie zabiegów. Osoba na tym stanowisku może na przykład wykonywać skaling i piaskowanie, lakowanie, irygację, lakierowanie oraz wybielanie zębów. Na czym one polegają?
Skaling i piaskowanie polegają na usunięciu z powierzchni zębów kamienia i osadu nazębnego, które są dobrym środowiskiem dla bakterii i mogą prowadzić do chorób przyzębia. Skaling i piaskowanie, czyli tak zwaną higienizację zębów należy wykonywać najlepiej co pół roku. Po wykonaniu zabiegu higienistka stomatologiczna powinna przeprowadzić instruktaż dotyczący dbania o higienę jamy ustnej.
Lakowanie zębów to bezbolesny zabieg, podczas którego bruzdy zdrowych zębów pokrywa się specjalnym materiałem, który chroni zęby przed rozwojem bakterii oraz chorobami. Z kolei lakierowanie polega na pokryciu zębów fluorem – zabieg ten wykonuje się regularnie u dzieci, aby zmniejszyć nadwrażliwość zębów i chronić je przed próchnicą – ale można przeprowadzić go także u osób dorosłych. Irygacja zębów to czyszczenie uzębienia przy pomocy wysokiego czyszczenia. Ten zabieg umożliwia usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, nawet z bardzo trudno dostępnych miejsc, co ma szczególnie duże znaczenie przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Higienistka stomatologiczna ma również umiejętności potrzebne do przeprowadzania profesjonalnego wybielania zębów.