Autor: gamadent

Lakowanie jest działaniem dotyczącym tylko dzieci. Jego celem jest zabezpieczenie ich zębów (zarówno stałych, jak i mlecznych) przed pojawieniem się próchnicy. Do atutów lakowania należy fakt, iż jest to zabieg niezwykle prosty. Dzieci z pewnością będą również zadowolone z tego, że nie powoduje on bólu. Warto zdecydować się na tę opcję, ponieważ próchnica łatwo przenosi się z mleczaków na zęby stałe.

Stomatolog może zalakować jedynie zęby zdrowe, dlatego należy zdecydować się na zabieg od razu po pojawieniu się piątek i szóstek. W przypadku dzieci te ostatnie są najbardziej narażone na działanie bakterii. Jest to spowodowane faktem, że zęby mleczne są pokryte je szczelinami i bruzdami, z których niełatwo usunąć resztki jedzenia i pokarmów. W tego typu warunkach najłatwiej rozwijają się infekcje. Nic zatem dziwnego, że problem próchnicy dotyczy zębów większości dzieci.

Lakowanie z pewnością należy do bardzo dobrych rozwiązań profilaktycznych. Pamiętajmy, że wprawdzie na początkowym etapie próchnicę leczy się łatwo (poprzez fluoryzację lub lapisowanie), jednak jeśli się rozwinie, to jej leczenie polega na bolesnym borowaniu, które wiąże się z koniecznością zastosowania znieczulenia miejscowego. Zdecydowanie korzystniej jest nie dopuścić do rozwoju bakterii.

Udostępnij ten artykuł!