Autor: gamadent

Aparat kryształowy to jeden z rodzajów estetycznych aparatów ortodontycznych. Ich funkcja jest już zaznaczona w nazwie. Stworzone zostały przede wszystkim dla osób, którym zależy na estetyce. Stałe aparaty rzucają się w oczy, nierzadko z tego powodu dorośli ludzie nie chcą się na nie decydować, mimo że odczuwają potrzebę poprawy wady zgryzu i zastosowanie aparatu zaleca im stomatolog. Dlatego w ortodoncji można mówić o pewnego rodzaju rewolucji – z pewnością ucieszyła ona tych, którzy pragnęli połączyć zalecenia dentysty z dyskrecją oraz poczuciem komfortu i swobody.

Aparaty kryształowe określamy również jako szafirowe, ponieważ szafir stanowi budulec ich zamków, które dzięki niemu charakteryzują się niezwykłą trwałością i odpornością, jak również są doskonale przeźroczyste i tym samym trudno je w ogóle zauważyć. Ponadto rzadko się odklejają. Aparat kryształowy nie sposób w ogóle odróżnić od zębów, a zatem jest polecany osobom, które np. z przyczyn zawodowych nie chcą wprowadzać zmian w swoim wyglądzie za pomocą bardziej widocznego odpowiednika.

Niektórzy również twierdzą, że kryształowe aparaty są wygodniejsze niż metalowe, i zwracają uwagę, że szczególnie w mniejszym stopniu odczuwamy ich obecność na dziąsłach. Jednocześnie stomatolodzy podkreślają wysoką jakość tych produktów oraz fakt, iż bardzo dobrze spełniają swoją funkcję.

Udostępnij ten artykuł!