Autor: gamadent

Różnica pomiędzy sztucznym a naturalnym zębem nie jest tak duża jak kiedyś. Dzięki nowoczesnej stomatologii łatwo przyzwyczajamy się do tego nowego elementu w jamie ustnej, a nasze ciało dobrze go przyjmuje. Pozostaje jednak pytanie: kiedy wszczepić implant? Przed każdym pacjentem stoją dwie możliwości. Pierwsza opcja to uzupełnienie braku zębowego, które następuje dopiero po tym, jak rana po wykonaniu ekstrakcji się zagoi. Natomiast drugi wariant obejmuje natychmiastowe wszczepienie implantu. Zarówno jedna, jak i druga możliwość ma swoje pozytywne i negatywne strony.

Najczęściej dentysta decyduje się na pierwszą opcję. Niekiedy jednak może stwierdzić, że istnieją przesłanki, aby uzupełnienie braku w uzębieniu nastąpiło zaraz po usunięciu zęba. Zabieg ten z pewnością ma bardziej złożony charakter, jednakże po spełnieniu pewnych warunków jak najbardziej może do niego dojść. Wszczepienie zaraz po ekstrakcji jest dokonywane wtedy, kiedy nie występują stany zapalne zębów.

Przeważnie stomatolog uzupełnia brak po 3-6 miesiącach. Przez ten okres rany już się zagoją, a zapalenie – gdyby się pojawiło – zostanie wyleczone. Po owym czasie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dokonać wszczepienia. Pamiętajmy jednak, że zarazem nie można czekać zbyt długo, ponieważ w tych miejscach, w których wcześniej znajdowały się zęby, po pewnym czasie zanika tkanka kostna. Natomiast kiedy już wszczepimy implant, to nie musimy się przejmować jego trwałością – może bowiem służyć nawet przez kilkadziesiąt lat.

Udostępnij ten artykuł!