Rafinowany biały cukier niszczy szkliwo i przyczynia się do powstawania próchnicy. Natomiast naturalny słodzik, jakim jest ksylitol, nie sprzyja rozwojowi bakterii, a na dodatek chroni zęby przed utratą minerałów. Decydując się na słodzenie ksylitolem nie musimy rezygnować ze słodkiego smaku, w obawie przed wystąpieniem próchnicy.
Demineralizacja zębów – co ją powoduje?
Bolące zęby, na których pojawiają się brązowe plamy, to najczęstsza oznaka próchnicy. Jedną z przyczyn jest demineralizacja zębów. U jej podstaw leży niewłaściwe środowisko w jamie ustnej, które charakteryzuje się przewagą kwasów nad zasadami. Do wytworzenia kwaśnego pH dochodzi w momencie, gdy bakterie utrzymują się w buzi przez wystarczającą ilość czasu i są przez ten czas odpowiednio dokarmiane. Najlepszą pożywkę dla rozwoju bakterii stanowią cukry, a zwłaszcza najczystsze ich formy, takie jak sacharoza, glukoza czy fruktoza. Każdy z nich jest powszechnie spotykany w dzisiejszej żywności pod postacią rafinowanego cukru białego lub syropu glukozowo-fruktozowego. Niemycie zębów po spożyciu tych cukrów znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na próchnicę. Natomiast tak zwane zamienniki cukru, wśród których znajduje się również ksylitol, nie powodują rozwoju bakterii w jamie ustnej.
Dlaczego ksylitol sprzyja zdrowym zębom?
Po pierwsze ksylitol nie szkodzi uzębieniu, posiada działanie przeciwpróchnicze. Z tego powodu jest częstym składnikiem gum do żucia – choć często są one słodkie, to w znaczący sposób pozwalają uniknąć rozwoju bakterii próchniczych. Po drugie ksylitol pobudza wytwarzanie śliny, czyli naturalnej substancji ochronnej, która przywraca właściwe pH w jamie ustnej, reguluje ilość minerałów w uzębieniu, a do tego hamuje rozwój bakterii. Trzecie z kolei dobroczynne działanie ksylitolu, to wspomaganie wchłaniania wapnia, pierwiastka kluczowego dla zachowania mocnych zębów.
Kto w szczególności powinien sięgnąć po ksylitol?
Wymienienie białego cukru na ksylitol może przynieść korzyść nie tylko osobom chorym na cukrzycę. To doskonała alternatywa dla dzieci, które ciężko jest przypilnować z myciem zębów po każdym posiłku. W sklepach dostępne są już pasty zawierające ksylitol zamiast fluoru, składnika potencjalnie niebezpiecznego dla układu pokarmowego.