Autor: gamadent

Licówki to płatki mocowane w obrębie przedniej części zęba. Ich stosowanie ma na celu poprawienie estetyki uśmiechu lub skorygowanie wad zgryzu. Wykorzystanie licówek daje możliwość zmiany kształtu oraz długości zęba lub też ukrycia mało atrakcyjnych przebarwień. Zależnie od kondycji uzębienia, licówki są zakładane na pojedyncze lub wszystkie zęby. Jak każdy zabieg stomatologiczny, również zakładania licówek posiada swoje zalecenia i przeciwwskazania.

Licówki warte zastosowania

Zakładanie licówek to zabieg dedykowany osobom chcącym zwiększyć atrakcyjność swego uzębienia. Ze względu na to, że płytki te są wyjątkowo cienkie oraz składają się z delikatnego materiału, to wykorzystuje się je do uzupełnienia braków uzębienia przedniego. Założenie na zęby licówek pozwala uzyskać bardziej białe zęby oraz nadać im odpowiedni kształt. Zabieg jest stosowany w przypadku widocznej przerwy między zębami, w celu wyrównywania długości zębów, a także do korygowania niewielkich wad zgryzu. Zdecydowanie się na licówki jest czasami jedyną możliwością, jak w przypadku dojścia do ukruszenia lub pęknięcia zęba.

Argumenty przeciwko zabiegowi

W niektórych sytuacjach dentyści odradzają założenie licówek. Głównym przeciwwskazaniem jest nałogowe zgrzytanie zębami, które mogłoby spowodować naruszenie powierzchni płatków. Dyskwalifikującym jest również zaawansowana próchnica, poważne nieprawidłowości zgryzu oraz choroby przyzębia, które wiążą się z niestabilnym utrzymywaniem się zębów.

Licówki – nowoczesna i mało inwazyjna metoda

Licówki są nakładane jedynie na przednią część zęba, co wyklucza nadmierną ingerencję w jego budowę. Przed zabiegiem wykonuje się delikatne szlifowanie powierzchni zębów. Materiał, z którego stworzona została płytka, to najczęściej porcelana. Jest ona odporna na działanie ścierania, a jej wygląd i faktura łudząco przypominają strukturę zęba. Zabieg wykonany przez profesjonalistę wyklucza pojawienie się nierówności w miejscu łączenia się zęba oraz licówki. Płytka nie poddaje się zmianom próchniczym, do tego jest mocowana z dodatkiem specjalnych substancji antybakteryjnych. Przed ostatecznym założeniem licówek pacjent nosi przez kilka dni model testowy, aby móc realnie ocenić efekty zastosowania leczenia.

Udostępnij ten artykuł!