Na czym polega lapisowanie zębów?
Autor: gamadent

Rodzice początkowo często mylą objawy próchnicy z osadem nazębnym, co opóźnia diagnozę i liczenie. Poza tym kierują się mniemaniem, że dzieci i tak szybko stracą mleczaki. Tego typu podejście nie powinno mieć miejsca, jeśli chcemy zaoszczędzić pociechom przykrości. Lapisowanie zębów nazywamy również impregnacją i jej celem jest właśnie rozprawienie się z próchnicą mleczaków, która wprawdzie nie sięga mocno w głąb zęba, ale pokrywa na zewnątrz dużą jego część. Rodziców i dzieci z pewnością ucieszy wiadomość, że owo leczenie nie wywołuje żadnego bólu, co szczególnie w przypadku małoletnich pacjentów ma duże znaczenie. Lapisowanie stosowane jest zwłaszcza w sytuacjach, kiedy nie może zostać zastosowana plomba (ponieważ groziłoby jej oderwanie się).

Na czym polega tego typu zabieg? Otóż stomatolog dokonuje najpierw wyczyszczenia chorych miejsc, a następnie pokrywa je środkiem mającym na celu likwidację próchnicy. Substancja, która zostaje nałożona, opiera się na azotanie srebra. Ma on charakter bakteriobójczy. Ów środek nie jest pozbawiony wad – otóż tam, gdzie zostaje nałożony, kolor zęba pozostaje ciemny. To cena za skuteczność leczenia, które świetnie sprawdza się w przypadkach tak rozmieszczonej próchnicy. Lapisowanie trwa dość krótko. Po nim przez dwie godziny nie powinno się podawać dziecku pokarmu ani napojów.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, pewnym skutkiem ubocznym lapisowania u dzieci jest charakterystyczne zabarwienie zębów na czarny kolor, to efekt wytrącania się srebra. Warto zaznaczyć, że ta (nie da się ukryć mało estetyczna) reakcja chemiczna zachodzi jednak jedynie w miejscu rozwoju zmian próchnicowych. Czerń pojawia się tylko i wyłącznie na zębach mlecznych pokrytych próchnicą – a nie na zębach całkowicie zdrowych.

Czy zabieg lapisowania zębów jest bolesny?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, lapisowanie zębów nie jest bolesną procedurą zabiegową, nie powoduje dyskomfortu ani nie wymaga zastosowania znieczulenia. Jak podkreślają lekarze stomatolodzy, nie musimy się obawiać, iż dziecko nabawi się dentofobii, gdyż lapisowanie nie jest pod żadnym względem nieprzyjemne dla najmłodszych pacjentów. Warto nadmienić, iż zasadniczo nie wykonujemy lapisowania na zębach stałych, a jedynie na mlecznych (wyjątek mogą stanowić osoby niepełnosprawne).

Z jaką częstotliwością powinno się wykonywać lapisowanie zębów u dzieci? Chcąc zatrzymać proces rozwoju próchnicy u najmłodszych, najczęściej przeprowadza się 4 zabiegi lapisowania w odstępach 7-10 dni.

Lakowanie a lapisowanie zębów – jakie są różnice?

Wielu rodziców zupełnie nie wie, czym się różni lakowanie od lapisowania zębów, warto więc to wyjaśnić. Otóż lakowanie wykonujemy wyłącznie na zębach zdrowych, zwykle u dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zabieg ten przeprowadzamy profilaktycznie, aby zapobiec rozwojowi próchnicy u małego pacjenta. Na czym polega ta procedura stomatologiczna? Zabieg lakowania przeprowadza stomatolog, który używa płynnego wypełniacza (tzw. laku), by uszczelnić zagłębienia i bruzdy anatomiczne w zębach. Z kolei lapisowanie to impregnacja zaatakowanych próchnicą powierzchni zębów z użyciem specjalnego środka tzw. lapisu. Należy podkreślić, iż lakowanie wykonujemy na zębach stałych i mlecznych, a lapisowanie tylko na zębach mlecznych.

Jaka jest cena lapisowania zębów?

Wielu pacjentów, którzy odwiedzają lekarza stomatologa na NFZ lub prywatnie – zastanawia się, czy lapisowanie zębów u dziecka jest drogim zabiegiem? Otóż nie, pokrycie mleczaków lapisem (czyli zwykle azotanem srebra lub chlorkiem cynku) jest to jedna z tańszych procedur – o aktualne ceny pytaj bezpośrednio lekarza w gabinecie stomatologicznym.

Zapraszamy serdecznie do kontaktu wszystkie osoby zainteresowane lapisowaniem zębów lub wykonaniem innych zabiegów stomatologicznych do naszych kompleksowo wyposażonych gabinetów w Krakowie lub Myślenicach.

Udostępnij ten artykuł!