Zdrowe i lśniąco białe zęby to marzenie bardzo wielu osób. Metod wybielania zębów jest obecnie co najmniej kilka. Wśród nich wiedzie prym wybielanie z wykorzystaniem lampy Beyond. Na czym polega ten zabieg? Czy warto się na niego zdecydować?
Jak działa lampa?
Wybielanie zębów z wykorzystaniem lampy Beyond należy do bardzo prostych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Jest to nowoczesny zabieg, który pozwala na szybkie usunięcie przebarwień, a więc błyskawiczne nadanie zębom pożądanego koloru. Do przeprowadzenia zabiegu niezbędne są specjalne żele, które utleniają przebarwienia. Dopiero po ich nałożeniu można przystąpić do naświetlania zębów. Żel aktywowany jest tak zwanym „zimnym światłem”, które emituje lampa. Światło to jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Jednym ze składników żelu wybielającego jest nadtlenek wodoru.
Jakie efekty daje wybielanie tą metodą?
Zabieg wybielania zębów przy pomocy lampy Beyond zwykle trwa około czterdziestu pięciu minut, choć wszystko zależy od konkretnego przypadku. Efekty zabiegu widoczne są jeszcze w tym samym dniu. Utrzymują się od roku do dwóch-trzech lat. W skali VITA zęby można rozjaśnić przy pomocy lampy Beyond do nawet czternastu tonów. Osoby, które chcą poddać się zabiegowi wybielania, muszą mieć zdrowe wszystkie zęby. W przypadku ubytków przed zabiegiem wybielania koniecznie należy je wyleczyć. Na cały zabieg składają się trzy sesje, każda z nich trwa średnio piętnaście minut.
Przygotowania do zabiegu i jego przebieg
Wyleczenie ewentualnych ubytków to tylko jeden z etapów przygotowania się do wybielania zębów lampą Beyond. Przed przystąpieniem do wykonania zabiegów wykonujący go lekarz stomatolog musi bardzo dokładnie określić pH żelu wybielającego. W przypadku, gdy pH żelu zostanie niewłaściwie dobrane, może dojść do uszkodzenia szkliwa. Żel wybielający jest nakładany tak, aby nie dostał się na dziąsła. Osłania się je, pokrywając specjalnym preparatem ochronnym. W przypadku zębów, na których warstwa szkliwa jest cieńsza, pacjenci mogą odczuwać wrażenie pieczenia. Na koniec zabiegu, po usunięciu żelu wybielającego oraz preparatu osłaniającego dziąsła, na zęby aplikowany jest fluor. Działa on łagodząco, jednocześnie zapobiega nadwrażliwości zębów.
Przeciwwskazania do zabiegu
Wybielanie zębów lampą Beyond jest zabiegiem coraz bardziej popularnym. Przynosi bardzo dobre, natychmiastowe efekty, ale nie może być wykonany u wszystkich pacjentów. Zabiegowi nie mogą poddać się osoby, które nie ukończyły szesnastego roku życia. Zabiegu nie wykonuje się także u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przez czternaście dni od zabiegu trzeba stosować „białą dietę”.
Nakładkowe wybielanie zębów – stopniowy efekt
Wielu pacjentów, którzy odwiedzają lekarza dentystę na NFZ lub prywatnie zastanawia się, jakie inne metody wybielania zębów można wypróbować. Jednym z popularnych zabiegów, poza wybielaniem lampą Beyond są nakładki wybielające. To bezpieczna i bezbolesna procedura, która polega na stosowaniu specjalnie dobranych nakładek nazębnych, wypełnionych preparatem wybielającym, przez dany czas (zwykle kilka godzin). Nakładki są wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie odcisku jego uzębienia, co pozwala idealnie je dopasować. Tak dobrane nakładki sprawiają, że środek wybielający równomiernie pokrywa wszystkie zęby i minimalizuje ewentualne ryzyko podrażnień dziąseł.
Po odpowiednim instruktażu przeprowadzonym u lekarza stomatologa możemy kontynuować nakładkowe wybielanie zębów samodzielnie w domu. Bardzo ważne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza. Czy ta metoda ma jakieś wady? Wymaga cierpliwości i systematyczności w noszeniu nakładek, jednak uzyskane efekty są naprawdę zadowalające i przy odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej mogą utrzymywać się nawet do 3 lat.
Licówki ceramiczne
Alternatywnym sposobem na odzyskanie pięknego uśmiechu mogą okazać się licówki ceramiczne, które mocujemy na przednią powierzchnię zębów. Cienkie płytki są dość odporne na przebarwienia i uszkodzenia mechaniczne, a poza tym nie wymagają piłowania zębów, co niewątpliwie jest dużą zaletą licówek.
Jak podtrzymać efekt śnieżnobiałego uśmiechu?
Jak utrzymać efekt wybielenia zębów? Warto mieć świadomość, że proces zmiany odcienia zębów można nieco spowolnić, konsekwentnie stosując się do zaleceń lekarza stomatologa. Bardzo ważna jest biała dieta, używanie past o działaniu wybielającym. Warto unikać picia napojów i spożywania produktów spożywczych, które mogą powodować przebarwienia, w szczególności mamy tu na myśli: kawę, mocną herbatę, czerwone wino, buraki. By utrzymać śnieżnobiały uśmiech dłużej, należy też zrezygnować z palenia papierosów, które powodują nieestetyczne przebarwienia.
Jakie są podstawowe przeciwwskazania do wybielania zębów?
Głównymi czynnikami wykluczającymi są:
- ciąża i karmienie piersią,
- choroby przyzębia,
- paradontoza,
- próchnica zębów,
- nadwrażliwość zębów,
- stosowanie niektórych leków,
- odsłonięte korzenie zębowe,
- stan zapalny w jamie ustnej,
- niedawno przeprowadzone zabiegi chirurgiczne,
- noszenie aparatu ortodontycznego,
- osłabiony układ odpornościowy.
Na koniec warto podkreślić, że metoda wybielania zębów zawsze powinna być skonsultowana ze specjalistą!