Napoje bez cukru – czy naprawdę są bezpieczne dla zębów?
Autor: gamadent

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że cukier ma bezpośredni wpływ na zęby oraz możliwość występowania próchnicy. Prawdopodobnie słyszałeś, jak dentysta odnosi się do monitorowania spożycia cukru w ​​celu zmniejszenia ryzyka ubytków, jednak niewielu z nas pamięta o kwasowości posiłków i tego, jak wpływają na zęby.

Byłoby to niezwykle wygodne, gdyby napoje bez cukru wyeliminowały wszystkie nasze problemy z próchnicą, niestety tak się nie dzieje. Podczas wyboru napojów musimy również pamiętać o poziomie pH  produktów, które spożywamy.

Etykieta „bez cukru” nie czyni napoju przyjaznym dla zębów

Wiele środków aromatyzujących używanych do produkcji napojów bez cukru w ​​rzeczywistości tworzy produkt o bardzo niskim pH. Dotyczy to napojów bezcukrowych oraz napojów dla sportowców, dostępnych na niemal każdej półce sklepowej.

Chociaż większość z nas wie, że cukier szkodzi zębom, związek między niskim pH a próchnicą nie jest tak jasny. Kiedy spożywamy napój słodzony, bakterie w naszych ustach konsumują cukier i przekształcają go w kwas, który następnie uszkadza zęby. Z tego powodu każdy napój o kwaśnym pH to jedynie pominięcie kilku kroków w tym procesie, jednak z podobnym skutkiem dla zębów. Kwaśne napoje prowadzą do osłabienia i zmiękczenia zewnętrznej warstwy zęba. Proces ten nazywany jest erozją. Wraz z upływem czasu, uszkodzenia mogą się kumulować, następnie pogarszając stan naszych zębów.

Na jakie składniki powinniśmy jeszcze zwróć uwagę?

Napoje bezcukrowe zwykle zawierają kwas fosforowy, cytrynowy i winowy. To dodatkowe składniki, które można znaleźć w sokach owocowych, powodujące uszkodzenia zębów. Zwracanie uwagi na te dodatki przy wyborze kolejnego napoju, pomoże Ci pozostać na dobrej drodze do pięknego uśmiechu, jednocześnie minimalizując erozję szkliwa.

Więc co właściwie powinniśmy pić?

Produktem najzdrowszym dla naszego organizmu, a zarazem najbezpieczniejszym dla naszych zębów jest woda, która posiada neutralne pH. Możesz podjąć jednak pewne działania, aby ograniczyć do minimum skutki kwaśności napojów bezcukrowych. Skorzystaj z nich za każdym razem, gdy będziesz spożywać napój bez cukru, aby zmniejszyć wpływ kwasu na zęby:

1. Szczotkuj zęby po każdym posiłku, a jeśli to niemożliwe, przynajmniej dwa razy dziennie pastą z fluorem.
2. Kwaśne napoje spożywaj w porze posiłków, między nimi wybierając wodę.
3. Staraj się pić przez słomkę, która ograniczy narażenie zębów na bezpośrednie działanie kwasu.
4. Wybieraj napoje o pH bliższym neutralnemu, takie jak mleko lub kawa.
5. Nie zapominaj, że rutynowe kontrole dentystyczne to najlepszy sposób na utrzymanie zdrowia zębów i jamy ustnej.

Udostępnij ten artykuł!