Odsłonięte szyjki zębowe to inaczej recesja (ustępowanie) dziąseł, które mają za zadanie – między innymi – utrzymać ząb w zębodole. Przy nieprawidłowej higienie jamy ustnej bakterie osiadają na linii dziąseł prowadząc do ich podrażnienia i stanów zapalnych. W ten sposób dziąsła zaczynają odstawać od zęba. Ząb coraz bardziej się niszczy, chwieje, aż wreszcie wypada. Gdy tylko zauważymy u siebie objawy odsłoniętych szyjek zębowych, to musimy jak najszybciej udać się do stomatologa.
Powody odsłaniania się szyjek zębowych
Oprócz zaniedbania higieny jamy ustnej przyczyną jest również nieprawidłowe szczotkowanie zębów – zwłaszcza gdy stosujemy zbyt twardą szczoteczkę lub gdy szczotkowanie jest za mocne. Dziąsła zostają wtedy uszkodzone i stają się bardziej podatne na powstawanie stanów zapalnych. Podobnie dzieje się, gdy cierpimy na bruksizm – możliwość recesji dziąseł to kolejny argument za tym, by nosić szynę relaksacyjną. Silne pasty, zwłaszcza te o działaniu wybielającym, mogą powodować nadwrażliwość dziąseł, a tym samym odsłanianie się szyjek zębowych. Poza tym z wiekiem linia dziąseł naturalnie się obniża.
Czym objawia się odsłonięcie szyjek zębowych?
Najbardziej charakterystyczny symptom to ból podczas spożywania jedzenia i picia, które jest gorące, zimne, kwaśne lub słodkie. Rozległa próchnica może również znamionować recesję dziąseł. Bądźmy świadomi tego, że odsłonięte szyjki mają katastrofalny wpływ na nasze uzębienie. Sprzyjają zapaleniu dziąseł, powstawaniu próchnicy oraz utracie zębów.
Jak zapobiegać odsłanianiu szyjek zębowych?
Podstawą jest prawidłowa higiena jamy ustnej – mycie zębów po każdym posiłku przy użyciu miękkiej szczoteczki i pasty o łagodnym składzie. Należy stosować nić dentystyczną, jednak nie wolno podrażniać nią tkanki między zębami. W aptekach znajdziemy również płukanki do leczenia nadwrażliwości dziąseł. Jeżeli dodamy do tego systematyczne wizyty u stomatologa i regularne usuwanie kamienia nazębnego, to otrzymujemy pełnię działań zapobiegających nie tylko recesji dziąseł, ale również próchnicy i wielu innym schorzeniom zębów.