Ekstrakcja zęba z pewnością nie należy do przyjemnych zabiegów. Choć dzięki osiągnięciom nowoczesnej stomatologii i odpowiedniemu znieczuleniu usunięcie zęba z reguły nie jest bolesne, to wciąż wiąże się ono ze sporym dyskomfortem, który może utrzymać się przez pewien czas po ekstrakcji. Po zabiegu wyrwania zęba konieczny jest czas na rekonwalescencję. Ekstrakcja wpływa na cały organizm, dlatego każdy pacjent powinien przestrzegać zaleceń lekarza. Ułatwi to powrót do formy i sprawi, że rana po wyrwanym zębie zagoi się szybciej i bez komplikacji.
Bezpośrednio po zabiegu lekarz umieszcza w jamie ustnej opatrunek, który pozwala zatamować krwawienie. Tampon ułożony na ranie należy przygryźć, aby mógł powstać skrzep. Po kilkunastu minutach, o ile lekarz nie zaleci inaczej, opatrunek trzeba usunąć. W tym czasie pacjent powinien unikać płukania jamy ustnej, aby nie uszkodzić skrzepu i nie doprowadzić do krwawienia z rany po wyrwanym zębie. Przez dwie godziny po zabiegu należy zrezygnować z picia i jedzenia, ponieważ produkty spożywcze też mogą naruszyć skrzep i otworzyć świeżą ranę.
Pozostałe zalecenia
Kolejnym zaleceniem po ekstrakcji zęba jest unikanie przez co najmniej dobę czynności, które mogą podnieść ciśnienie krwi, takich jak picie kawy, alkoholu lub wysiłek fizyczny. W części przypadków wysiłek fizyczny nie jest zalecany także przez kolejne dni, ponieważ mógłby on przyczynić się do otwarcia rany. Palacze powinni zrezygnować z palenia papierosów przez kilka dni, ponieważ zawarte w dymie papierosowym substancję opóźniają proces gojenia rany oraz wysuszają jamę ustną, a warto wiedzieć, ze zawarte w ślinie enzymy wspierają gojenie. Przez pewien czas po zabiegu trzeba unikać twardych, stałych oraz gorących pokarmów, aby nie dopuścić do krwawienia i uszkodzenia rany. Zalecana jest możliwie miękka dieta.
Po ekstrakcji zęba szczególnie ważna jest dokładna higiena jamy ustnej, należy jednak pamiętać o ostrożności, ponieważ podczas zbyt energetycznego szczotkowania możemy uszkodzić ranę. Przeciwwskazane jest płukanie jamy ustnej. W późniejszym okresie do higieny można włączyć preparaty ziołowe i unikać tych na bazie alkoholu. W okresie rekonwalescencji należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza oraz stosować przypisane leki, co pozwoli szybko wrócić do formy.