Rentgen zęba – wskazania i przeciwwskazania
Autor: gamadent

Rentgen zęba – wskazania i przeciwwskazania. Rodzaje prześwietlenia stomatologicznego

 

Pierwsze badanie rentgenowskie przeprowadzono blisko 100 lat temu, bo w 1934 roku w Ameryce. Dziś RTG zębów jest podstawowym i najczęściej wykonywanym badaniem diagnostycznym w stomatologii. Badanie to, popularnie nazywane prześwietleniem, pozwala w bezpieczny i bezbolesny sposób ocenić nie tylko stan uzębienia pacjenta, ale także kości żuchwy i szczęki. Co warto wiedzieć, przed poddaniem się badaniu RTG? Oto najważniejsze informacje o wskazaniach i przeciwwskazaniach do tej procedury.

 

Jakie są główne wskazania do RTG zębów?

 

Prześwietlenie zębów może zostać wykonane w bardzo różnym celu. W wielu wypadkach tylko wykonując prześwietlenie zęba, lekarz stomatolog NFZ lub prywatnie jest w stanie zdiagnozować próchnicę (dental caries). Warto wspomnieć, że według szacunków WHO patologiczny proces próchnicowy dotyczy znacznego odsetka populacji. Różne źródła podają, że nawet 98-99% Polaków choruje na próchnicę.

Wracając do RTG zębów, to precyzyjne badanie pozwala również na wykrycie pozostawionych korzeni, patologicznych zmian przy korzeniach czy na rozpoznanie zębów zatrzymanych lub ciał obcych. Bardzo często stomatolodzy kierują pacjentów na wykonanie prześwietlenia zęba przed rozpoczęciem leczenia. Zdjęcie z nowoczesnego aparatu RTG pomaga w ocenie stopnia zniszczenia zęba. Kiedy jeszcze przeprowadza się RTG zęba? Lekarze zalecają wykonanie prześwietlenia zęba przed jego wyrwaniem (ekstrakcją). Również leczenie kanałowe poprzedzone jest prześwietleniem.

 

Ponadto wskazaniami do wykonania RTG zęba są:

  • urazy twarzoczaszki, które powstały na skutek pobicia lub chorób;
  • podejrzenie kamicy ślinianek i torbieli;
  • zabieg implantacji.

Również w przypadku formowania protezy zębowej wskazane jest wykonanie prześwietlenia zębów. Jakie rodzaje badań z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego są dostępne dla pacjentów?

 

Rodzaje prześwietlenia stomatologicznego

 

W stomatologii można wyróżnić kilka rodzajów prześwietlenia. Najczęściej wykonywane są:

  • zdjęcie punktowe – to RTG wykonywane jest przed planowym leczeniem kanałowym. Pozwala ono także na zdiagnozowanie próchnicy czy stanów zapalnych. Można nim objąć maksymalnie cztery zęby;
  • zdjęcie pantomograficzne – jest to badanie, które obejmuje wszystkie zęby. Pozwala ocenić ogólny stan uzębienia. Jest zalecane między innymi przy wykonywaniu protezy zębowej;
  • zdjęcie cefalometryczne – jest zlecane przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.

 

Czy RTG zęba boli i jest drogim badaniem?

 

Osoby, które nigdy nie miały wykonywanego badania RTG zęba niekiedy obawiają się, że podczas prześwietlenia będą odczuwały ból lub dyskomfort. Nie ma się czego bać, ponieważ badanie RTG jest całkowicie bezbolesne i nie wiąże się z żadnymi niedogodnościami. W zależności od rodzaju RTG prześwietlenie jest wykonywane w pozycji siedzącej (punktowe) lub stojącej (pantomograficzne). Jego wykonanie trwa bardzo krótko. Zgodnie z obowiązującymi procedurami, przed rozpoczęciem badania każdy pacjent musi założyć specjalny, ołowiany fartuch ochronny. Należy też wyjąć kolczyki z uszu, języka czy wargi oraz zdjąć z szyi łańcuszek. Ile kosztuje RTG? Nie jest to drogie badanie. Zarówno rentgen punktowy pojedynczego zęba, jak i wszystkich zębów, szczęki oraz żuchwy to wydatek około 100 złotych. Warto wspomnieć, że na wyniki badania radiologicznego czeka się maksymalnie kilkanaście minut. Dzięki temu podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym można otrzymać diagnozę i od razu rozpocząć ewentualne leczenie. Jak długo jest aktualne wykonane RTG zębów? Około pół roku.

Czy zdjęcie RTG zęba szkodzi zdrowiu?

 

Wielu pacjentów ma pewne obawy co badania RTG, sądząc, iż może ono negatywnie wpłynąć na ich stan zdrowia. Zupełnie niepotrzebnie, gdyż badanie RTG jest nieszkodliwe. To bezpieczna procedura, którą wykonuje doświadczony specjalista. Korzysta on z nowoczesnego i certyfikowanego aparatu rentgenowskiego, który wyzwala naprawdę minimalną dawkę promieniowania. Oczywiście nie oznacza to, że zdjęcie RTG zęba może być wykonywane codziennie. Lekarze zalecają, aby nie poddawać się mu zbyt często. Mimo tego, że jest to badanie bezpieczne, są przeciwwskazania do jego wykonania, jakie?

 

Podstawowe przeciwwskazania do wykonania zdjęcia RTG zębów

 

Jak w przypadku niemal każdych badań, również i z RTG zębów wiążą się pewne czynniki wykluczające. Prześwietlenie nie może zostać wykonane u kobiet w ciąży. Dlaczego? Ponieważ promienie Rentgena nawet w bardzo małej dawce, mogą wywrzeć bardzo niekorzystny wpływ na rozwój płodu. W przypadku kobiet nie zaleca się także wykonywania prześwietlenia w czasie miesiączki. RTG zębów nie powinno być przeprowadzane także u dzieci przed ukończeniem piątego roku życia.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł okaże się wartościowy dla wszystkich osób, które są zainteresowane tematem promieniowania rentgenowskiego w stomatologii. Zapraszamy serdecznie do kontaktu wszystkich pacjentów chcących wykonać zdjęcie RTG zęba lub kompleksowe badanie pantomograficzne. Oto aktualna oferta radiologii stomatologicznej w gabinecie Gamadent.

Udostępnij ten artykuł!