Rodzaje mostów protetycznych
Autor: gamadent

Z różnych powodów może dojść do utraty zęba. Zachodzi wówczas konieczność uzupełnienia powstałego ubytku. Na szczęście współczesna stomatologia ma w tym względzie wiele do zaoferowania. Dostępne dzisiaj metody leczenia nie tylko odtwarzają utracony ząb, ale pozwalają również na zachowanie funkcji uzębienia. Jedną z metod, która sprawdza się zarówno w przypadku pojedynczego ubytku, jak i utraty kilku zębów, są mosty protetyczne.

Mosty protetyczne (https://gamadent.pl/protetyka-stomatologiczna/) to nic innego jak odmiana stałej protezy. Można porównać je do przęsła, które podpiera zdrowe zęby znajdujące się obok ubytku. Mosty protetyczne wykonuje się wyłącznie wówczas, gdy wokół ubytku znajdują się zdrowe zęby. W przypadku braku postawić można albo na implanty (cieszące się obecnie coraz większą popularnością) albo protezy ruchome.

Dlaczego to dobre rozwiązanie?

Niewątpliwym plusem mostów protetycznych jest to, że pod względem struktury są one maksymalnie dopasowane do naturalnych zębów. Przekłada się to na ogromny komfort pacjenta, który w trakcie gryzienia i żucia nie odczuwa niemalże żadnej różnicy. Aby jednak most dobrze spełniał swoją rolę, niezwykle istotne jest odpowiednie oszlifowanie zębów filarowych, a później dopasowanie do tkanek z zachowaniem wysokiej szczelności. Możliwe jest to za sprawą zastosowania mikroskopu.

Podział mostów protetycznych z uwagi na zastosowane materiały:

Jeśli pod uwagę weźmiemy rodzaj zastosowanych materiałów, to wyróżnimy mosty protetyczne:

  • jednolite;
  • złożone.

Te pierwsze wykonane są wyłącznie z jednego rodzaju materiału. W związku z tym mogą to być mosty metalowe, akrylowe bądź porcelanowe. Te ostatnie cieszą się obecnie największą popularnością. W przypadku mostów złożonych mamy do czynienia z połączeniem różnych materiałów. Bazę wykonuje się z metalu, a widoczną część pokrywa materiałem bardziej estetycznym, którego kolor jest zbliżony do koloru zębów naturalnych.

Mosty adhezyjne

Są to mosty, które przykleja się do sąsiadujących zębów, wykorzystując do tego specjalne skrzydełka. Zalicza się je do metod nieinwazyjnych. W ich przypadku nie piłuje się bowiem zębów. Nie jest również konieczne podawanie znieczulenia podczas zakładania mostu. Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje mostów adhezyjnych: Virginia, Rochette oraz Maryland. Stomatolodzy zgodnie podkreślają, że to najlepszy obecny rodzaj mostów, jeśli ubytki dotyczą jedynie kilku zębów.

Mosty protetyczne bardzo dobrze sprawdzają się podczas leczenia ubytków w uzębieniu. To metoda bezpieczna i zapewniająca komfort pacjentowi.

Udostępnij ten artykuł!