Rodzaje protez ruchomych
Autor: gamadent

Protezy zębowe uzupełniają ubytek kilku zębów. Stosowane są również w przypadku całkowitego braku zębów. Wybór protezy zębowej nie może być kwestią przypadku. Dobrze dobrana proteza sprawi, że będziemy czuć się komfortowo. Łatwiej też jest się do niej przyzwyczaić. Do wyboru są protezy stałe i ruchome. W zależności od tego, ile zębów uzupełniają, dzielą się na protezy częściowe i całkowite.

Proteza ruchoma częściowa

W przypadku, gdy wokół ubytku znajdują się zdrowe zęby, wykonywana jest proteza częściowa. Obecność zdrowych zębów jest konieczna, gdyż proteza szkieletowa opierać się będzie właśnie na tych zębach. Protezy częściowe ruchome dzielą się na 3 rodzaje:

  • protezy akrylowe – jest to najtańszy rodzaj protezy częściowej ruchomej. Protezy akrylowe są refundowane przez NFZ. Odczucia przy żuciu pokarmów odbiegają od tych, które towarzyszą żuciu prawdziwymi zębami. Zdarza się, że na początku podrażniają i uszkadzają śluzówkę;
  • protezy szkieletowe częściowe – są bardziej stabilne, ale też bardziej delikatne niż akrylowe. Ich ciężar opiera się w całości na zdrowych zębach. Do protezy tej można się łatwiej przyzwyczaić. Mocowana jest przy pomocy klamer. Często niezbędne jest założenie na zdrowe zęby koron. Protezy te są droższe nią protezy akrylowe;
  • częściowe protezy nakładkowe. Ten typ protezy opiera się na korzeniach zębów lub na implantach zębowych. Może być założona u osób, które mają uszkodzone korzenie zębowe i nie ma w związku z tym możliwości założenia stałych koron. Tego typu protezę zakłada się, mocując ją do specjalnych zaczepów umieszczonych w kanałach zębowych.

Protezy szkieletowe i nakładkowe są stabilne, dają możliwość wykorzystania własnych zębów pacjenta. To jedne z ich największych zalet.

Protezy ruchome całkowite

Gdy pacjent nie ma ani jednego zęba w żuchwie lub szczęce, wykonuje się protezy ruchome całkowite. Są to protezy akrylowe, nazywane sztuczną szczęką. Protezy te nie zawsze są stabilne, szczególnie dolna. Na początku bardzo często trudno jest się przyzwyczaić do ich obecności w jamie ustnej. Całkowite protezy zębowe akrylowe osiadające są najbardziej popularne. Dobrze dopasowana proteza nie powoduje odleżyn i nie uszkadza śluzówki. Protezę, która się przemieszcza, można umocować specjalnym kremem mocującym dostępnym w każdej aptece. Rozwiązaniem bardziej komfortowym dla pacjenta jest całkowita proteza, którą stabilizuje się na implantach. Proteza ruchoma w szczęce wymaga zainstalowania 4 implantów, do tej w żuchwie wystarczą tylko dwa implanty. Za pomocą specjalnych łączników proteza jest następnie mocowana do implantów.

Dowiedz się więcej o leczeniu protetycznym w Gamadent, klikając w zakładkę https://gamadent.pl/protetyka-stomatologiczna/.

Udostępnij ten artykuł!