Ścieranie się zębów to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Nawet częściowa utrata powierzchni zębów zmienia wygląd twarzy i zaburza funkcje jamy ustnej. Z tego względu jest to problem, którego z pewnością nie należy lekceważyć.
Ze ścieraniem się zębów mamy do czynienia, kiedy powoli tracimy tkanki twarde zęba. Zaczyna się oczywiście od szkliwa; gdy jego warstwa ulegnie starciu, stopniowym uszkodzeniom ulega zębina, która jest tkanką bardziej miękką oraz narażoną na pojawienie się próchnicy. Co ciekawe, próchnica jest związana z występowaniem bólu, to zanikanie zewnętrznych powłok zęba nie wiąże się zazwyczaj z żadnym bólem. Najważniejszą przyczyną ścierania się zębów są kwasy znajdujące się w jedzeniu, problem mogą spowodować także między innymi zgrzytanie, nieprawidłowe szczotkowanie lub nieprawidłowa budowa uzębienia.
Jak radzić sobie ze ścieraniem uzębienia?
Co zrobić, kiedy mamy problem z nadmiernym ścieraniem się powierzchni zębów? Pierwszym krokiem powinna być zmiana diety – należy wykluczyć z niej kwaśne pokarmy. Trzeba także zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Koniecznie należy odwiedzić dentystę, który oceni, czy te zmiany będą w danym przypadku wystarczające oraz zaleci stosowanie właściwych preparatów. Stomatolog może zdecydować także o wykonaniu specjalnej szyny lub zaproponuje rehabilitację, której celem będzie rozluźnienie mięśni. Jeśli poziom uszkodzenia powierzchni zębów jest wysoki, konieczne może okazać się długotrwałe leczenie. Taka terapia jest jednak dość kosztowna, dlatego zaleca się systematyczne wizyty u stomatologa, które pomogą wykryć problem i rozpocząć jego leczenie na wczesnym etapie.
W zaawansowanych przypadkach potrzebna jest odbudowa zęba. Zęby starte w średnim stopniu „uzupełnia się” przy pomocy licówek lub materiału kompozytowego. Przy mocno startych zębach stosuje się korony protetyczne.
Po zakończeniu leczenia należy kontynuować prawidłową dietę i w odpowiedni sposób dbać o higienę jamy ustnej.