Suchy zębodół – co to jest, jak powstaje i jak go leczyć?
Autor: gamadent

Suchy zębodół – co to jest, jak powstaje i jak go leczyć?

Jednym z powikłań po ekstrakcji zęba (np. po usunięciu ósemki) może być tzw. suchy zębodół. Jak wygląda i skąd bierze się ta dolegliwość? Czy można jej uniknąć i w jaki sposób leczyć schorzenie, jeśli już wystąpi?

Czym jest suchy zębodół i dlaczego się pojawia?

Definicja suchego zębodołu (z łac. alveolar osteitis) określa go jako stan zapalny, występujący po ekstrakcji zęba. Wyrwanie zęba skutkuje utworzeniem się w tym miejscu skrzepu, który zabezpiecza miejsce ekstrakcji aż do momentu kiedy się ono zagoi. Jak wygląda skrzep po wyrwaniu ósemki (i nie tylko)? Widzimy go jako ciemnoczerwone zgrubienie o galaretowatej konsystencji. Skrzep chroniący ranę jest kluczowy dla prawidłowej regeneracji. Jego brak lub przedwczesna utrata to główna przyczyna suchego zębodołu, która prowadzi do bólu oraz dalszych powikłań.

Palenie papierosów, niewłaściwa higiena jamy ustnej czy jej intensywne płukanie tuż po usunięciu zęba to zachowania, które mogą sprzyjać powstaniu suchego zębodołu.

Jak rozpoznać suchy zębodół? Najczęstsze objawy

Do charakterystycznych symptomów suchego zębodołu należą:

  • silny, pulsujący ból;
  • nieprzyjemny zapach z ust;
  • brak skrzepu w ranie;
  • odsłonięta kość.

Ból może się nasilić około 2-3 dni po zabiegu. Zdarza się, że towarzyszy mu obrzęk lub podwyższona temperatura. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, jak najszybciej zgłoś się do stomatologa. Wczesne rozpoznanie suchego zębodołu to szybsze przywrócenie komfortu pacjenta oraz mniejsze ryzyko wystąpienia dalszych powikłań.

Przyczyny i czynniki ryzyka suchego zębodołu

Dlaczego skrzep chroniący ranę może nie utrzymać się w miejscu ekstrakcji? Do jego przedwczesnego usunięcia dochodzi najczęściej w wyniku:

  • zbyt wczesnego wypłukania jamy ustnej pacjenta;
  • urazów mechanicznych;
  • ssania przez słomkę;
  • palenia papierosów.

Postaraj się zastosować do zaleceń chirurga stomatologicznego i powstrzymać od tych czynności po usunięciu zęba.

Zwiększone ryzyko wystąpienia suchego zębodołu jest także u cukrzyków oraz osób zażywających leki rozrzedzające krew (np. popularną aspirynę).

Wreszcie przyczyną suchego zębodołu może być niewłaściwe zabezpieczenie rany po zabiegu, błędne założenie szwów albo brak odpowiednich zaleceń dla pacjenta po zabiegu ekstrakcji. W Gamadent każdy pacjent wychodzi z listą jasno przedstawionych zaleceń koniecznych do prawidłowego gojenia się ran po zabiegach dentystycznych, dzięki czemu staramy się minimalizować występowanie tego typu powikłań.

Leczenie suchego zębodołu: metody, czas gojenia i możliwe powikłania

Jak leczyć suchy zębodół? Standardowe postępowanie to:

  • oczyszczenie rany przez dentystę;
  • zastosowanie opatrunku leczniczego;
  • leki przeciwbólowe i antyseptyczne.

W zależności od organizmu i przestrzegania zaleceń orientacyjny czas gojenia suchego zębodołu może wynosić tydzień lub dwa, a niekiedy i dłużej. Jeśli nie widać poprawy, a ból się utrzymuje, konieczna jest ponowna konsultacja stomatologiczna.

Jak przyspieszyć gojenie i jak dbać o ranę po wyrwaniu zęba?

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia suchego zębodołu, warto stosować się do zaleceń stomatologa dotyczących noszenia opatrunków, ewentualnych szwów oraz wizyt kontrolnych. Po zabiegu ekstrakcji zwróć szczególną uwagę na pielęgnację jamy ustnej:

  • delikatnie szczotkuj zęby;
  • unikaj intensywnego płukania jamy ustnej;
  • nie usuwaj samodzielnie skrzepu chroniącego ranę.

Oprócz tego warto:

  • unikać twardych pokarmów i gorących napojów;
  • ograniczyć palenie papierosów, spożycie alkoholu oraz intensywny wysiłek fizyczny w pierwszych dniach po zabiegu.

Zapytaj stomatologa, jakie środki przeciwbólowe możesz przyjmować. Prawdopodobnie ibuprofen będzie lepszym wyborem niż np. wspomniana już aspiryna na suchy zębodół.

suchy zębodół od razu warto skonsultować ze stomatologiem
suchy zębodół od razu warto skonsultować ze stomatologiem

Najczęściej zadawane pytania (FAQ) i wątpliwości pacjentów

Czy suchy zębodół zawsze boli?

Suchemu zębodołowi towarzyszy ból o charakterze neuralgicznym, czyli silny, nawracający i promieniujący do innych części ciała. Od razu warto odpowiedzieć na kolejne, częste pytanie, czyli: czy suchy zębodół sam się zagoi albo czy wyleczy się sam. Nawet jeśli masz wysoki próg bólu, powinieneś udać się do dentysty. Nieleczony suchy zębodół może wywołać stan zapalny, więc nie warto czekać i zastanawiać się, czy sam przejdzie.

Po jakim czasie mija ryzyko suchego zębodołu?

Jeśli w ciągu 3-5 dób po ekstrakcji nie wystąpiły symptomy suchego zębodołu, to prawdopodobnie już się nie pojawią.

Suchy zębodół pod szwami – czy to możliwe?

Suchy zębodół a szwy? Ryzyko wystąpienia powikłania pod szwami jest mniejsze, ale nie zerowe. Czasem skrzep mający chronić ranę wytwarza się w sposób nieprawidłowy. Wówczas niezbędna jest konsultacja stomatologiczna: usunięcie szwów i otworzenie rany.

Czy można latać samolotem z suchym zębodołem?

W pierwszych dobach po zabiegu najlepiej zrezygnować z podróży samolotem, ponieważ skoki ciśnienia mogą wywołać ból.

Czy można ćwiczyć (wysiłek fizyczny)?

Najlepiej będzie odpuścić intensywny wysiłek fizyczny po ekstrakcji i przez kilka dni po zabiegu unikać nadmiernej aktywności.

Jak długo leczy się suchy zębodół?

To zależy od konkretnego przypadku. Leczenie może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Dokładne oczyszczenie rany, zastosowanie farmakoterapii i stosowanie się do zaleceń stomatologa sprawiają często, że suchy zębodół po 2 tygodniach jest już tylko przykrym wspomnieniem.

Udostępnij ten artykuł!