Najważniejszym czynnikiem związanym z zębami, o którym warto pamiętać w pierwszej kolejności, jest przede wszystkim ich zdrowie. Nie oznacza to jednak, że nie należy dbać o ich wygląd. Zdrowe, zadbane i białe zęby to ważna część wizerunku, należy więc troszczyć się o wszystkie te aspekty. Jednym ze sposobów uzyskania pięknego, śnieżnobiałego uśmiechu, jest wybielanie zębów. Profesjonalne wybielanie, przeprowadzone w specjalistycznym gabinecie stomatologicznym, jest bezpieczne i daje znakomite efekty. Pojawia się jednak pytanie, czy możliwe jest przywrócenie bieli zębom martwym?
Ząb jest martwy, jeśli znajdująca się w nim miazga jest martwa. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne. Należą do nich na przykład próchnica rozwinięta w zaawansowanym stopniu lub wypadek. Taki ząb często nie sprawia poważniejszych problemów, jednak często dochodzi do sytuacji, że zmienia on swój kolor. Traci naturalną białą barwę i robi się żółty, szary, a niekiedy nawet czarny. Powodem mogą być fragmenty krwi i miazgi pozostawione w koronie zęba. To estetyczny problem, który ma wpływ nie tylko na wygląd uzębienia, ale również na pewność siebie – w szczególności, gdy dotyczy on widocznych zębów. Na szczęście istnieje rozwiązanie, którym jest właśnie wybielanie martwego zęba, przeprowadzone w gabinecie stomatologicznym.
Jak wygląda wybielanie martwego zęba?
Proces wybielania martwego zęba wygląda inaczej, niż w przypadku zębów zdrowych. Przyczyna problemu tkwi w jego wnętrzu, w związku z tym obszarem pracy specjalisty jest właśnie wewnętrzna część zęba. Pierwszym etapem jest wykonanie zdjęcia radiologicznego, dzięki któremu stomatolog może ocenić, czy leczenie endodontyczne zostało przeprowadzone w prawidłowy sposób. W kolejnym etapie dentysta otwiera koronę i w jej wnętrzu umieszcza odpowiedni środek wybielający. Otwór, przez który został wprowadzony preparat, zabezpiecza się następnie tymczasowym opatrunkiem. Środek aplikowany do wnętrza zęba musi być wymieniany co kilka dni. Zmian dokonuje się aż do chwili, gdy uzyskamy zadowalający efekt. W tym momencie komorę zęba zamyka się, stosując wypełnienie kompozytowe.
W przypadku osłabionych zębów stosuje się alternatywę dla wewnętrznego wybielania – wkład koronowo-korzeniowy i korona protetyczna, które dodatkowo wzmacniają ząb. Możemy wyróżnić dwa rodzaje tego typu wkładów – standardowe, które wyprodukowane są fabrycznie i indywidualne, które protetyk przygotowuje specjalnie dla konkretnego pacjenta. Do zmiany koloru martwego zęba można również użyć licówek. Są to cienkie, porcelanowe płatki, które umieszczone na zębach, nadadzą im wymarzony wygląd.