Wyrwanie ósemek. Konieczność czy wybór?
Autor: gamadent

Zęby mądrości to trzecie zęby trzonowe, zlokalizowane są w głębi naszej jamy ustnej. Nie zawsze trzeba je usuwać, pod warunkiem, że są zdrowe, wyrosły całkowicie, prawidłowo spełniają swoją funkcję oraz można je czyścić w ramach regularnych praktyk higienicznych.

Jednak bardzo często zęby mądrości nie mają miejsca na prawidłowy wzrost i powodują problemy zdrowotne. Dzięki zdjęciom rentgenowskim można przewidzieć komplikacje, zanim jeszcze ósemki się pojawią. Aby zapobiec potencjalnym problemom, warto zdecydować się na ekstrakcję.

Kiedy wskazane jest wyrywanie ósemek?

Decyzja o tym, czy wyrywać zęby mądrości będzie zależeć głównie od tego, czy sprawiają kłopoty, czy też jest wysoce prawdopodobne, że będą to robić w przyszłości. Ważne jest, aby przed ekstrakcją uzyskać odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czy ósemki powodują ból lub uszkodzenie zębów w pobliżu lub też istnieje zwiększone ryzyko, że tak się stanie?
  • Czy zęby mądrości uniemożliwiają prawidłowy rozwój pozostałych zębów?
  • Czy mogą przeszkodzić w innych zaplanowanych zabiegach stomatologicznych lub chirurgicznych?
  • Czy ósemki są zatrzymane powodując nawracające stany zapalne?

Jeśli odpowiedź na któreś z powyższych pytań jest twierdząca, ekstrakcja ósemki po konsultacji z dentystą jest wskazana. Zabieg ten polega na wyrwaniu lub wycięciu zęba w znieczuleniu, które poprzedza wykonanie prześwietlenia. Ekstrakcję szczególnie poleca się w młodym wieku, kiedy zęby trzonowe są w dobrej kondycji – z biegiem czasu kości szczęki stają się twardsze, a zęby trudniej usunąć. W naszym gabinecie w Krakowie dentyści w ramach NFZ usuwają ósemki, które z powyższych przyczyn trzeba poddać ekstrakcji.

Kiedy nie usuwać zębów mądrości?

Trzecie zęby trzonowe zwykle rozwijają się miedzy 17. a 21. rokiem życia. Do tego czasu już dawno tracimy wszystkie zęby mleczne, a ich miejsce zajmuje zestaw stałego uzębienia. W większości przypadków oznacza to, że dla ósemek nie ma już miejsca, co może powodować zdrowotne komplikacje. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Nie ma konieczności usuwania ósemek jeśli:

  • są całkowicie zdrowe,
  • całkowicie wyrosły,
  • ustawione są prawidłowo i nie będą mieć negatywnego wpływu na zgryz,
  • można do nich sięgnąć szczoteczką i podczas nitkowania.

wyrywanie ósemek

Czy zęby mądrości są nam potrzebne?

Ósemki uważa się za ewolucyjne relikty, niegdyś bardzo pomocne w spożywaniu trzciny, patyków czy twardego mięsa. Gdy pozostałe zęby naszych przodków ścierały się lub wypadały, ósemki zostawały ostatnimi zębami, pomocnymi w spożywaniu posiłków. Obecnie, dzięki nowoczesnej higienie jamy ustnej i zdecydowanie łagodniejszej diecie, doskonale możemy sobie radzić bez nich.

Czy należy obawiać się usuwania ósemek?

Kiedy dentysta informuje Cię, że ósemkę należy usunąć, prawdopodobnie odczuwasz strach, prawda? To zupełnie normalna reakcja na nieznaną dotąd sytuację, jednak spokojnie. Ważne jest, abyś obdarzył swojego dentystę zaufaniem, ale również opowiedział o swoich obawach. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci oswoić się z zabiegiem ekstrakcji.

Ból podczas zabiegu — czy naprawdę jest się czego obawiać?

Ekstrakcja ósmych zębów przeprowadzana jest zupełnie bezboleśnie, dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia. W ciągu maksymalnie godziny, Twój dentysta przeprowadzi znieczulenie, ekstrakcję oraz czyszczenie i opatrzenie miejsca po wyrwanym zębie. Obecnie stosowane środki znieczulające pozwalają na pełny komfort pacjenta podczas zabiegu.

Gdy ząb zniknie, poczujesz się lepiej

Jeśli stresuje Cię fakt samego zabiegu usunięcia ósemki, pomyśl, że tylko dzięki niemu pozbędziesz się bólu i dyskomfortu. Podczas okresu rekonwalescencji, możesz odczuwać niewielki ból związany z gojeniem się dziąsła, jednak jest to nieporównywalne z bólem, jaki może powodować chory ząb.

Porozmawiaj z dentystą o obawach

W Gamadent dbamy zarówno o komfort fizyczny jak i psychiczny naszych pacjentów. Dlatego zawsze zachęcamy do rozmowy o wszelkich obawach związanych z zaplanowanym zabiegiem lub zadawania pytań — obiecujemy, że rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Zapytaj o opcję sedacji

Jeśli czujesz, że masz kłopot z przezwyciężeniem lęku, Ty i Twój dentysta możecie zadecydować o wykonaniu zabiegu z użyciem sedacji. Podtlenek azotu, czyli znany nam wszystkim gaz rozweselający, może szybko i skutecznie Cię zrelaksować. Dzięki temu będziesz czuć się swobodnie przez cały czas trwania zabiegu.

Ekstrakcja ósemki prawdopodobnie nie jest zabiegiem, na który czekasz z niecierpliwością, jednak nie powinna również wywoływać u Ciebie stresu, który jest paraliżujący. W Gamadent oferujemy nie tylko doskonale wykonane zabiegi, ale również komfort i poczucie pewności.

Jak postępować po usunięciu ósemki?

Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą w gojeniu się miejsca po ekstrakcji:

1. Stosuj dietę składającą się z miękkiej, zdrowej żywności i przekąsek. Nie zapominaj również o piciu wody.

2. Delikatnie myj zęby, unikając szczotkowania miejsca ekstrakcji, aby nie ingerować w proces gojenia.

3. Utrzymuj miejsce ekstrakcji w czystości. Po 12 godzinach możesz delikatnie wypłukać usta. Należy płukać usta cztery razy dziennie roztworem, zaleconym przez stomatologa.

Udostępnij ten artykuł!