Promocja

Wybielanie zębów lampą Beyond (laserem, zimnym światłem) lub techniką nakładkową w cenie 600zł

NFZ
Dentysta Kraków

Stomatologia Estetyczna Stangel Sp. P.

Płać kartą
Klimatyzacja
Parking
A A A

 

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu. Dzięki leczeniu ortodontycznemu poprawiony zostaje nie tylko wygląd, ale również stan jamy ustnej – zęby źle ustawione w łuku są trudniejsze w myciu a także o wiele bardziej narażone na powstawanie próchnicy i chorób przyzębia. Często zdarza się również, że wady zgryzu bywają przyczyną bólów głowy i szyi. Skutecznie przeprowadzone leczenie zapewnia także poprawę jakości żucia oraz wymowy .

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje aparatów ortodontycznych stosowanych w trakcie leczenia:

  • Aparaty stałe

Składają się z zamków i pierścieni osadzanych na powierzchni zębów na stałe, za pomocą specjalnych klejów. Właściwym źródłem siły działającej na zęby stanowią umocowane na zaczepach sprężyste druty – wywierając stały nacisk na zęby pozwalają na osiągnięcie bardzo precyzyjnych efektów.

  • Aparaty ruchome

Aparaty ruchome są urządzeniami, które pacjent może samodzielnie wkładać i wyjmować z ust. Zbudowane są z akrylowej płytki i drucianych elementów, które utrzymują aparat na zębach i są źródłem działającej na nie siły. Zarówno czas, jak i skuteczność leczenia aparatem ruchomym uzależnione są od rodzaju wady oraz wieku pacjenta i jego współpracy z lekarzem. Najlepszym momentem na stosowanie tego typu aparatu jest okres wzrostu dzieci i młodzieży.

Leczenie ortodontyczne przebiega w kilku krokach:

- Konsultacja

Opiera się na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem w celu zapoznania się z jego potrzebami i oczekiwaniami. Następnie ortodonta wykonuje konieczne do zaplanowania leczenia badania: szczegółową analizę zgryzu i czynności mięśni, pobranie wycisków potrzebnych do sporządzenia gipsowych modeli diagnostycznych oraz wykonanie zdjęć RTG i fotograficznych uzębienia. Wyniki tych badań pozwalają na opracowanie indywidualnego planu leczenia, którego efekty będą satysfakcjonować obydwie strony – pacjenta i lekarza.

- Plan leczenia

Na kolejnej wizycie pacjent zostaje zapoznany z wynikami przeprowadzonych badań i zapoznany z indywidualnym planem leczenia, uwzględniającym jego rozpoczęcie, przebieg i przewidywany czas trwania.

- Leczenie właściwe

Kolejnym etapem leczenia ortodontycznego jest założenie pacjentowi aparatu stałego lub wydanie aparatu ruchomego oraz przedstawienie wszelkich wskazań, porad i zasad użytkowania. Istotną kwestią jest stan jamy ustnej – przed rozpoczęciem leczenia niezbędne jest wyleczenie zębów oraz stanów zapalnych dziąseł oraz usunięcie osadu i kamienia nazębnego.

- Wizyty kontrolne

W zależności od zastosowanej metody leczenia i potrzeb pacjenta wizyty kontrolne odbywają się z różną częstotliwością: aparaty stałe – co 1-2 miesiące, aparaty ruchome – co 4-5 tygodni. Celem tych wizyt jest przede wszystkim kontrola przebiegu leczenia oraz dostosowanie aparatów dla osiągnięcia zamierzonych efektów.

- Retencja

Końcowym etapem leczenia ortodontycznego jest stabilizacja osiągniętych efektów i zapobiegnięcie nawrotowi wady. Faza trwa ok. połowy czasu jaki był potrzebny na usunięcie wady zgryzu. W zależności od rodzaju leczenia funkcję aparatu retencyjnego spełniać może dotychczasowo używany aparat ruchomy lub akrylowa, ruchoma płytka retencyjna zakładana na górne zęby i cieniutki drucik przyklejany od wewnątrz do zębów dolnych.


« wstecz
 

Proszę wybrać gabinet


Gabinet Stomatologiczny Stanmed

Leczenie prywatne oraz NFZ
ul. Chmieleniec 19/U1
30-348 Kraków
12 656 34 33
79 656 34 33

Gabinet Stomatologiczny Stanmed 2

Leczenie prywatne oraz NFZ
Sobieskiego 13d/3
32-400 Myślenice
531 11 51 51
12 274 43 02