Protetyka stomatologiczna w Krakowie

protetyka stomatologiczna
protetyka stomatologiczna

Protetyka to dziedzina stomatologii, która odtwarza oraz uzupełnia ubytki zębowe – zarówno pojedyncze, jak i mnogie. Leczenie protetyczne ma co najmniej kilka celów. Przede wszystkim dąży ono do przywrócenia zaburzonych funkcji jamy ustnej (np. prawidłowej wymowy, zdolności żucia), a także upiększenia uśmiechu, a przez to całościowego polepszenia standardu życia pacjenta. Ważne jest, by proteza zębowa była dobrze zaplanowana i perfekcyjnie wykonana – tak, aby nie odbiegała swoim wyglądem od naturalnego uzębienia.

Dlaczego warto zadbać o pełne uzębienie?

Utrata zębów może powodować liczne dysfunkcje całego układu żucia. Już brak jednego zęba, na który nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, może prowadzić do przykrych konsekwencji, takich jak przesunięcia zębów czy obracanie się zębów sąsiadujących. Skutkiem tego może być z kolei utrata kolejnych zębów lub też powstawanie nieprawidłowości w stawach skroniowo–żuchwowych. Do tego dochodzą kwestie estetyczne, gdyż brak zębów w jamie ustnej może prowadzić także do zachwiania proporcji twarzy, a nawet do jej deformacji (tzw. efekt Baby Jagi).

Współczesna protetyka stomatologiczna posługuje się najnowszymi osiągnięciami technologicznymi i materiałowymi, nie zapominając jednak o rozwiązaniach znanych od stuleci – takich jak chociażby korzystanie z wielu zalet metali szlachetnych (np. złota i platyny). Łącząc metody klasycznej stomatologii z najnowocześniejszymi propozycjami ekspertów, w Gamadent oferujemy wyjątkowo efektywne leczenie protetyczne. Opiera się ono głównie na użyciu protez stałych (porcelanowe mosty protetyczne, licówki, korony) albo protez ruchomych (protezy nylonowe, szkieletowe, akrylowe całkowite i częściowe czy szynoprotezy). Istnieje także możliwość połączenia ze sobą obydwu rodzajów protez stomatologicznych.

Przebieg leczenia protetycznego:

Leczenie protetyczne można opisać w kilku kluczowych punktach:

  • Pierwsza wizyta – opiera się ona na przeprowadzeniu z pacjentem dokładnego wywiadu mającego na celu poznanie nawyków higienicznych, przyczyn utraty zębów, oczekiwań i potrzeb pacjenta, a także uzyskanie dokładnych informacji na temat ewentualnych chorób, które mogą wpłynąć na leczenie.
  • Niezbędne badania – w dalszej kolejności wykonuje się kontrolę uzębienia, dziąseł, prawidłowości zgryzu i rozmieszczenia ubytków zębowych. Częstym badaniem jest także wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.
  • Pobranie wycisków – zazwyczaj podczas jednej z pierwszych wizyt lekarz pobiera też wyciski niezbędne do sporządzenia diagnostycznych modeli. Są one podstawą do skonstruowania szczegółowego planu leczenia protetycznego, z którym pacjent zostaje zapoznany przy najbliższej okazji.
  • Zapoznanie pacjenta z planem leczenia – tak przygotowany stomatolog może zaproponować konkretne rozwiązania. Dopiero po zapoznaniu się z wytycznymi lekarza dentysty oraz wszelkimi „za” i „przeciw” dostępnych rozwiązań pacjent wyraża zgodę na leczenie.

Tu jednak nie przechodzimy jeszcze do nakładania licówek, protez czy innych elementów odbudowujących uśmiech pacjenta. Wstępem do właściwego leczenia jest tzw. leczenie przedprotetyczne. Co ono obejmuje? Przede wszystkim rozmaite czynności higienizacyjne, a także – jeśli zachodzi taka potrzeba – działania mające na celu pozbycie się próchnicy, ewentualne leczenie endodontyczne oraz ekstrakcja zębów. Bez tego kroku leczenie protetyczne byłoby niemożliwe albo wyjątkowo skomplikowane. Przeprowadza się też też korektę ewentualnych wad zgryzu. Tak przygotowana jama ustna nadaje się do wdrożenia leczenia protetycznego, które zawsze przebiega zgodnie z początkowymi ustaleniami pomiędzy lekarzem a pacjentem.

Leczenie protetyczne obejmuje również późniejsze wizyty kontrolne, które służą zweryfikowaniu, czy zastosowane rozwiązania spełniają swoje zadanie. Jest to także okazja do ewentualnych poprawek, jeśli są potrzebne.

Popularne uzupełnienia protetyczne – korony i licówki

Korony

Do najchętniej wykorzystywanych przez protetyków stomatologicznych uzupełnień należą korony, a także licówki. W przypadku tych pierwszych dysponujemy koronami porcelanowymi, ceramicznymi na metalu lub cerconie oraz modelami pełnoceramicznymi. Zastosowanie konkretnej korony uzależnione jest od potrzeb pacjenta. Nasi specjaliści zawsze dopasowują odpowiednie rozwiązanie, rozpatrując każdy przypadek w sposób indywidualny, uwzględniający szereg czynników wpływających na zasadność wykorzystania konkretnej korony. W Gamadent wykonujemy także korony porcelanowe na wszczepionych uprzednio implantach.

Licówki

Licówki to z kolei coraz powszechniej stosowane uzupełnienia w formie ceramicznych, porcelanowych lub kompozytowych płatków mocowanych na zębach w celu korekcji ich kształtu bądź koloru. Ich trwałość w połączeniu z niekwestionowanymi walorami estetycznymi czyni licówki bardzo chętnie wybieranym rozwiązaniem protetycznym, które daje szybki efekt „przed i po”. Istnieją dwie metody ich aplikacji:

  • pierwsza z nich wymaga szlifowania (piłowania) zębów, do których mają zostać przytwierdzone wspomniane płatki; takie przygotowanie zębów pod licówki potrzebne jest m.in. do zrobienia miejsca dla nowego materiału, który pojawi się na zębach;
  • druga metoda zakłada przytwierdzanie licówek bez szlifowania zębów; w tym przypadku zabieg ma zwykle charakter czysto kosmetyczny i stosuje się do niego supercienkie licówki addycyjne.

To, która metoda zostanie wybrana, zależy od przypadku konkretnego pacjenta, jego uzębienia i możliwości, jakie określi lekarz dentysta.

Licówki kompozytowe, ceramiczne i porcelanowe świetnie zdają egzamin zarówno na górnych, jak i dolnych zębach. Można je bez problemu zakładać na krzywe zęby przednie (np. na jedynki czy dwójki). Licówkami da się też zasłonić martwe zęby. Takie zabiegi wymagają jednak uważności i precyzji, gdyż martwy ząb zawsze jest bardziej podatny na ukruszenie czy pęknięcia.

Na rynku dostępne są także licówki ruchome i tymczasowe (zwykle w formie akrylowych nakładek), które zakłada się na próbę, jeszcze przed wykonaniem zabiegu docelowego.

Proteza – dla zdrowego i pięknego uśmiechu!

W Gamadent doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest zdrowy uśmiech dla Twojego samopoczucia, jak i pewności siebie. Nasza oferta protetyki stomatologicznej obejmuje także szeroki zakres wykonywania gotowych protez zębowych, które pozwalają przywrócić pełną funkcjonalność i estetykę Twojego uzębienia. Wśród rozwiązań, jakie pojawiają się w naszych gabinetach są:

  • protezy szkieletowe bezklamrowe,
  • protezy acronowe,
  • protezy ceramiczne,
  • protezy kompozytowe,
  • protezy zębowe elastyczne.

Cena każdej z powyższych protez stomatologicznych jest uzależniona od jej wielkości (ile zębów obejmuje: czy jest częściowa, czy cała itd.), a także zastosowanych materiałów i technologii. Na finalny koszt zabiegu może także wpłynąć konieczność założenia korony porcelanowej lub kilku takich koron, które będą dla protezy oparciem.

Protetyka zębowa w Gamadent – dowiedz się więcej!

Jak długo trwa leczenie w zakresie protetyki dentystycznej?

Czas leczenia zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i rodzaju wykonywanej protezy. Zazwyczaj cały proces trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Licówki kompozytowe a porcelanowe – które są lepsze?

Licówki kompozytowe są tańsze i można je założyć nawet w trakcie jednej wizyty. Są jednak mniej trwałe i mogą się przebarwiać. Licówki porcelanowe są natomiast droższe, ale bardziej trwałe, odporne na przebarwienia i wyglądają bardziej naturalnie. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Na ile zębów zakłada się licówki?

Licówka może być założona tylko na jeden ząb, ale można też wykonać leczenie, podczas którego licówki pojawią się na wszystkich zębach w obu łukach (górnym i dolnym).

Ile kosztują licówki?

Koszt licówek różni się przede wszystkim ze względu na materiał, z jakiego są one zrobione. I tak najtańsze licówki na zęby wykonane z akrylu mają cenę rzędu kilkudziesięciu złotych za sztukę. Nieco droższe (w granicach kilkuset złotych) są licówki kompozytowe, następnie ceramiczne. Licówki porcelanowe mogą kosztować już nawet powyżej 1000 złotych, natomiast jedną z najdroższych opcji są licówki pełnoceramiczne. Cena zabiegu nakładania licówek będzie też zależna od liczby naprawianych w ten sposób zębów. Wielu pacjentów decyduje się zatem na opcję korzystną pod kątem ceny, a jednocześnie dającą ładny efekt wizualny i jest to założenie licówek tylko na górne jedynki. Oczywiście w cennikach wielu gabinetów czy pracowni protetyki stomatologicznej można zauważyć, że rozszerzenie tego pakietu np. na wszystkie kły górne lub dolne (czyli w sumie sześć zębów), generuje cenę „hurtową”.

Czy protetyk zębowy może wykonać naprawę korony porcelanowej?

Protetyk zębowy może przeprowadzić drobne korekty korony porcelanowej, takie jak wygładzenie krawędzi czy dostosowanie jej do zgryzu pacjenta. Jednak bardziej skomplikowane poprawki, takie jak zmiana kształtu, zazwyczaj wymagają ponownego wykonania wycisków i zamówienia nowej korony w laboratorium protetycznym.

Czy można naprawić uszkodzony most porcelanowy?

Najczęściej jest to możliwe, w szczególności w przypadku drobnych odprysków lub pęknięć.