Leczenie kanałowe w Gamadent – uratujmy Twój zdrowy uśmiech!

Stomatologia zachowawcza z endodoncją
Stomatologia zachowawcza z endodoncją

Zasadniczym celem stomatologii zachowawczej jest zapobieganie i leczenie próchnicy zębów. Co to takiego? Choroba ta obejmuje szkliwo i zębinę, czyli tak zwane twarde tkanki zęba. Nieleczona próchnica może prowadzić do podrażnienia i uszkodzenia miazgi, tkanki wewnętrznej, co może powodować dokuczliwy ból, a w konsekwencji wykluczyć ząb z procesu żucia. W skrajnym przypadku nieleczona próchnica może nawet stać się ukrytym ogniskiem infekcji i niekorzystnie oddziaływać na funkcjonowanie całego organizmu człowieka, przyczyniając się do rozwoju chorób różnych narządów wewnętrznych.

Leczenie próchnicy polega przede wszystkim na rekonstrukcji zniszczonych zębów, a w ostateczności – na ich usunięciu. By do tego nie dopuścić, należy skupić się na kluczowej sprawie, jaką jest profilaktyka. Pozwala ona utrzymać silne, zdrowe uzębienie. W zakres profilaktyki wchodzą między innymi badania kontrolne (u dorosłych powinny odbywać się min. co sześć miesięcy, a u dzieci co 3 miesiące). Regularne wizyty u dentysty są okazją do monitorowania stanu zębów i dziąseł oraz wczesnego wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Obejmują takie zabiegi jak: lakowanie, fluoryzacja, usuwanie płytki nazębnej, kamienia nazębnego i osadu, a także instruktaż zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej wraz z zaleceniami żywieniowymi.

Jak powstaje próchnica?

Próchnica to choroba o podłożu bakteryjnym, która obecnie uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Powstaje w wyniku działania kwasów produkowanych właśnie przez bakterie (najczęściej Streptococcus mutans) znajdujące się na płytce nazębnej. Wspomniany kwas zmiękcza i tym samym rozkłada szkliwo zęba (następuje tzw. demineralizacja szkliwa), co prowadzi do ubytków, potocznie nazywanych „dziurami w zębach”. Jak wygląda próchnica? Jak ją rozpoznać? W początkowym etapie rozwoju próchnicy mogą to być charakterystyczne przebarwienia drobne kropeczki na zębach, które jednak nieleczone przybierają ciemniejszy odcień (w zaawansowanych przypadkach wręcz czarny) niż normalne szkliwo zęba i stają się głębszymi ubytkami. Próchnica może dotyczyć zarówno zębów mlecznych, jak i stałych. Co ważne, leczenie próchnicy zębów wskazane jest w przypadku i dorosłych, i dzieci. Może się ona pojawić na przednich zębach, przy dziąśle, z boku zęba, a nawet przy jego korzeniu.

Warto wiedzieć, że wśród przyczyn próchnicy leży przede wszystkim nieodpowiednia higiena jamy ustnej oraz dieta zbyt bogata w cukry.

Jak zatem zapobiec próchnicy?

Ważne jest regularne, staranne szczotkowanie zębów oraz ich nitkowanie. To ostatnie pozwala pozbyć się możliwości pojawienia się próchnicy w przestrzeniach międzyzębowych. Istotne jest także kontrolowanie stanu uzębienia u stomatologa, który szybko zareaguje na nawet niedostrzegalne dla pacjenta ogniska próchnicy, które można szybko usunąć u dentysty.

Jakie objawy wymagają leczenie kanałowego?

Wśród najczęstszych objawów, które mogą zasugerować podjęcie leczenia kanałowego są:

  • silny, pulsujący ból zęba, który pojawia się szczególnie przy gryzieniu i nacisku,
  • nadwrażliwość zęba na ciepło i zimno,
  • obrzęk dziąsła wokół zęba,
  • przebarwienie zęba,
  • w przypadkach bezbólowych infekcję korzenia zęba można dostrzec na zdjęciu rentgenowskim.

Warto wiedzieć, że objawy próchnicy nie są jedynymi (choć najczęstszymi), które skłaniają do decyzji o leczeniu kanałowym. Takie leczenie może być też zalecane np. gdy ząb jest pęknięty. Wówczas również może dojść do stanu zapalnego w miazdze zęba.

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe w walce z próchnicą ‒ krok po kroku

W sytuacji próchnicy, która powiązana jest z zapaleniem miazgi zębowej, stosuje się endodoncję, popularnie zwaną leczeniem kanałowym. Na czym ono polega i jak wygląda? Zabieg ten opiera się na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi, poszerzeniu i odkażeniu kanałów, a w następnej kolejności wypełnieniu ich specjalnymi materiałami. Ma to na celu zamknięcie światła kanału na całej jego długości, co w efekcie uniemożliwia wnikanie bakterii i płynów fizjologicznych. Leczenie endodontyczne bywa czasochłonne i wymaga wiele pracy, jednak wyleczony w ten sposób ząb ma szansę służyć pacjentowi przez długie lata. Stanowi on także naturalny fundament, który może posłużyć do późniejszej odbudowy korony zęba lub zakotwiczenia dla uzupełnienia protetycznego.

Czy leczenie kanałowe boli?

Choć wielu pacjentów obawia się leczenia kanałowego, nie ma powodów do niepokoju. Stosujemy znieczulenie miejscowe, które redukuje do zera wszelkie dolegliwości bólowe. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych sprzętów zwiększamy skuteczność pracy i minimalizujemy ryzyko wystąpienia powikłań. Endodoncja przeprowadzona przez profesjonalistów, takich jak pracownicy krakowskiego gabinetu Gamadent, to skuteczny sposób na uporanie się z zainfekowaną miazgą i uratowanie zęba, który pozornie kwalifikował się do usunięcia.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Cena leczenia kanałowego jest uzależniona od tego, o którym zębie mowa. Nieco inną procedurę lekarz dentysta zastosuje do leczenia jedynki, a trochę inaczej podejdzie do poradzenia sobie z ostrą i głęboką próchnicą ósemki. O finalny koszt zabiegu leczenia kanałowego w konkretnym przypadku należy zapytać endodontę podczas wizyty w gabinecie. Co ważne, nasza klinika współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia, dlatego w określonych przypadkach możliwa jest refundacja endodoncji. Na naszym blogu możesz dowiedzieć się, które zęby są na NFZ.

Zapraszamy do naszych gabinetów zlokalizowanych w Krakowie i Myślenicach. Najwyższa jakość leczenia kanałowego i wyrozumiałość dla każdego pacjenta – gwarantowane.

Endodoncja i leczenie zachowawcze ‒ Q&A

Jak wyleczyć próchnicę?

Kwestia tego, jak leczyć próchnicę, zależna jest przede wszystkim od stopnia jej zaawansowania. Drobne ubytki wystarczy „wyczyścić” i zaplombować, natomiast przy większych ogniskach próchniczych może być konieczne leczenie kanałowe.

Kiedy jest konieczne podjęcie leczenia kanałowego?

Leczenie endodontyczne należy koniecznie wdrożyć, w momencie gdy miazga zęba (nerw i tkanka wewnętrzna) została zakażona lub jest w trakcie obumarcia. Zwykle przyczyną takiego stanu rzeczy są głębokie ubytki próchnicze, ale leczenie kanałowe może okazać się przydatne po urazach mechanicznych czy pęknięciu zęba. Warto pamiętać, że nieleczony stan zapalny miazgi może prowadzić do poważnych problemów, np. powstania ropnia.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Proste leczenie kanałowe może się zakończyć nawet podczas jednej wizyty, jednak trudniejsze przypadki, np. te dotyczące wielokorzeniowych zębów, mogą wymagać kilku wizyt w gabinecie dentystycznym.

Jakie są etapy leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe można podzielić na pięć kluczowych etapów i są to: otwarcie zęba, usunięcie zainfekowanych tkanek, dokładne oczyszczenie i dezynfekcja kanałów, wypełnienie kanałów oraz ich zamknięcie.

Czy jest możliwe ponowne leczenie kanałowe zęba?

Powtórne leczenie kanałowe jest jak najbardziej możliwe. Wykonuje się je, jeśli pierwotne leczenie się nie powiedzie lub pojawią się komplikacje (np. infekcja). Re-endo, bo tak nazywamy ponowny zabieg leczenia kanałowego, wymaga usunięcia poprzedniego wypełnienia, dokładnego wyczyszczenia kanału oraz ponownego jego zamknięcia.

Czy leczenie próchnicy boli?

Nowoczesne metody i preparaty znieczuleniowe sprawiają, że leczenie próchnicy jest bezbolesne. Niektórzy pacjenci przy niewielkich zmianach próchniczych decydują się na brak znieczulenia. Wówczas w czasie zabiegu, jeśli okaże się ubytek jest umiejscowiony głębiej niż przewidywano i w dodatku bliżej nerwu, pacjent może odczuwać dyskomfort. Jednak w takich momentach jak najbardziej możemy podać znieczulenie miejscowe, by bez bólu dokończyć przeprowadzanie zabiegu.

Czy zęby po leczeniu kanałowym są słabsze?

Zęby po zabiegu endodontycznym mogą być bardziej podatne na złamania, gdyż są „martwe”. Dlatego w niektórych przypadkach zaleca się zabezpieczenie takiego zęba koroną.

Jakie stosuje się wypełnienia zęba? Czy plomba po leczeniu kanałowym będzie widoczna?

Obecny świat stomatologii bazuje na kilku rodzajach wypełnień, wśród których jest wypełnienie glassjonomerowe, porcelanowe, amalgamatowe oraz kompozytowe. Wybiera się je zależnie od rodzaju i zaawansowania ubytku, choć współcześnie najczęściej stosowane jest wypełnienie kompozytowe, które można dobrać do naturalnego koloru zęba.

Czy istnieje alternatywa dla leczenia kanałowego?

Jedyną alternatywą jest usunięcie zęba. W przypadku bardzo zaawansowanego stanu zapalnego miazgi, która objawia się bardzo silnym bólem, co może świadczyć o poważnej infekcji, ekstrakcja może być jedyną opcją. Jednak leczenie kanałowe, w szczególności to wykonane przez dobrego stomatologa endodontę, pozwala na zachowanie naturalnego zęba.