Próchnica to choroba bakteryjna zębów, którą niestety nie zawsze możemy od razu zauważyć. Jest to bardzo powszechny problem, ponieważ boryka się z nim niemal 90% Polaków. Jeśli ubytki nie są leczone, powiększają się i wpływają na głębsze warstwy zębów. Mogą prowadzić do silnego bólu, infekcji a nawet utraty zębów. Odwiedzając dentystę przynajmniej raz na pół roku, możesz temu zapobiec.
Jeśli nie zauważasz widocznych zmian w jamie ustnej, ale występuje u Ciebie choćby jeden z poniższych objawów, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do dentysty i wykonać dokładny przegląd.
Jeśli występuje ból lub nadwrażliwość zębów
Jednym z najbardziej znanych objawów próchnicy jest ból zębów. Kiedy po raz pierwszy powstanie ubytek, prawdopodobnie nie poczujesz żadnych niepokojących zmian. Jednak w miarę upływu czasu, próchnica dociera do tkanek miękkich znajdujących się pod szkliwem, takich jak warstwa nerwów i zębiny. Wtedy podczas gryzienia odczujesz ból.
Jeśli Twoje zęby są nadwrażliwe na ciepło i zimno
Gdy posiadasz ubytek, spożywanie ciepłych oraz zimnych napojów może okazać się bolesne. Dzieje się tak, ponieważ ubytek odsłania warstwę zębiny. Znajduje się ona bezpośrednio pod szkliwem i składa się z wielu mikroskopijnych kanalików, które łączą się bezpośrednio z nerwem w zębie. Odsłonięty nerw sprawia, że zęby są bardziej wrażliwe na bodźce gorące i zimne.
Jeśli na zębach pojawią się białe plamki
Kiedy naszym zębom brakuje minerałów, pojawiają się na nich białe plamki. Są one jednym z najwcześniejszych objawów próchnicy. Aby pozbyć się plam oraz zatrzymać proces rozwoju choroby, należy szczotkować zęby za pomocą fluoryzowanej pasty do zębów lub użyć płynu do płukania z fluorem. Dzięki temu, przywrócimy szkliwu brakujące minerały.
Jeśli mimo regularnej higieny jamy ustnej, oddech jest nieświeży
Gdy w naszych zębach znajduje się ubytek, staje się on miejscem, w którym gromadzą się resztki pożywienia oraz bakterie. Jeśli zauważysz, że masz uporczywy, nieświeży oddech, dodatkowo trudny do zamaskowania, prawdopodobnie nadszedł czas na przegląd dentystyczny.
Jeśli pojawia się obrzęk lub dziąsła krwawią
Kiedy ubytek znajduje się blisko linii dziąseł, infekcja zęba może mieć wpływ na otaczającą tkankę miękką. Może to spowodować krwawienie lub obrzęk, szczególnie podczas szczotkowania lub nitkowania. Krwawienie z dziąseł może być również oznaką zapalenia, dlatego ważna jest konsultacja ze stomatologiem.
Jeśli widzisz na zębach ciemne plamy
Ubytki, które nie były leczone przez długi czas, zwykle są już widoczne gołym okiem. To zazwyczaj ciemne plamy na zębie, którego struktura zaczęła się rozpuszczać i mięknąć. Najczęściej pojawiają się na wierzchołkach zębów trzonowych lub w szczelinach międzyzębowych. Jeśli próchnica osiągnęła ten punkt, ważne jest, aby natychmiast udać się do dentysty.