Czy fluor może być szkodliwy?
Autor: gamadent

Fluor to występujący w większości tkanek i płynów ustrojowych składnik mineralny, którego największe ilości znajdują się w zębach i kościach. Odgrywa on niezwykle ważną rolę w procesach prawidłowej mineralizacji. Dodatkowo, będąc składnikiem fluoroapatytu chroni zęby przed próchnicą i wpływa na twardość szkliwa.

Pasty do zębów zawierające fluor wpływają korzystnie na zęby, w których doszło do powierzchownej demineralizacji szkliwa. Ważne jest jednak to, żeby pasta zawierała odpowiednie stężenie fluoru, ponieważ pobierany w zbyt dużych ilościach może być toksyczny i prowadzić do rozwoju fluorozy. Pierwsze objawy zatrucia fluorem to utrudniona mineralizacja i plamistość szkliwa zębów, a także uwapnienie kości. Z kolei, przewlekłe zatrucie fluorem może prowadzić do zmniejszonej ruchomości stawów oraz występowania zaburzeń w funkcjonowaniu nerek, metabolizmie kości, a nawet w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że fluor można znaleźć nie tylko w paście do zębów, ale również w jedzeniu i wodzie. Różne ilości tego składnika mineralnego zawierają wody mineralne, czarna herbata, ryby, produkty zbożowe oraz sery podpuszczkowe. Skutecznym sposobem na zapobieganie gromadzenia się nadmiaru fluoru w organizmie jest zrezygnowanie z picia fluorowanej wody, a także ograniczenie stosowania preparatów z fluorem, w tym past do zębów zawierających ten składnik.

Właściwości i korzyści ze stosowania fluoru

Wielu pacjentów odwiedzających lekarza stomatologa na NFZ lub prywatnie ma do specjalisty wiele pytań dotyczących m.in. wpływu fluoru na zdrowie jamy ustnej. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, fluor stosowany w nadmiarze może szkodzić zdrowiu, jednak przyjmowany w bezpiecznych dawkach wykazuje szereg dobroczynnych właściwości prozdrowotnych – jakich? Otóż fluor zwiększa mineralizację tkanki zębów, hamuje wzrost bakterii próchnicotwórczych. Ten cenny związek chemiczny wspomaga też remineralizację i zwiększa odporność zębów. Stąd w ramach zapobiegania powstawaniu ubytków w zębach u dzieci i dorosłych zalecane jest mycie zębów pastami wzbogaconymi w jony fluorkowe. Jednak rodzice powinni zwracać uwagę na to, aby dzieci nie połykały pasty z fluorem podczas wykonywania czynności higienicznych.

Do działań profilaktycznych zaliczamy również wcieranie, płukanie lub powlekanie powierzchni zębów środkami z aktywnym fluorem w składzie. Fluorkowane pasty do zębów zawierające np. fluorek sodu, fluorek cyny, czy monofluorofosforan sodu aminofluorki są aktualnie bardzo popularnymi środkami do higieny jamy ustnej i stosowane w odpowiedni sposób – mogą przyczynić się do zachowania zdrowego oraz pięknego uśmiechu pacjentów w różnym wieku. Dużą popularnością w zakresie stomatologii zachowawczej cieszą się płukanki, żele, nici dentystyczne oraz specjalne materiały do wypełnień, które uwalniają jony fluorkowe.

Kilka słów o fluoryzacji zębów u stomatologa

Skoro omawiamy wady i zalety fluoru, warto wspomnieć też o popularnym zabiegu stomatologicznym z wykorzystaniem tego środka, a mianowicie fluoryzacji kontaktowej. Zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut i nie wymaga żadnych przygotowań ze strony pacjenta. Procedura ta jest przeprowadzana przede wszystkim u najmłodszych. Wysycanie szkliwa zębów fluorem zapobiega powstawaniu zmian próchniczych u dzieci. By fluoryzacja była skuteczna, musi być przeprowadzana regularnie. Zabieg dentystyczny wykonuje się u dzieci co około 4 miesiące. W przypadku dorosłych pacjentów fluoryzacja kontaktowa przeprowadzana jest raz do roku. Warto podkreślić, iż jest to całkowicie bezbolesny zabieg. Przez 2-3 godziny po fluoryzacji nie powinno się nic pić ani jeść. Natomiast przez kolejne 12-24 godziny nie zaleca się mycia zębów (w zależności od wskazań lekarza stomatologa wykonującego procedurę).

Zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane zabiegami z zakresu stomatologii zachowawczej. Pamiętajmy, iż lepiej odpowiednio wcześnie zapobiegać próchnicy, niż walczyć z jej skutkami.

Udostępnij ten artykuł!