Przed założeniem korony protetycznej potrzebne jest zastosowanie wkładu koronowo-korzeniowego. Ta ostatnia czynność polega na tym, że stomatolog umieszcza w korzeniu zęba sztyft, który przeważnie wykonany jest ze stali (ponadto można spotkać taki budulec jak włókno szklane, tlenek cyrkonu, złoto). Tego typu uzupełnienie protetyczne stosowane jest w przypadkach, kiedy korona zęba pacjenta została mocno uszkodzona tudzież po prostu złamana. Niejednokrotnie stanowi jedyną formę leczenia, pozwalającą na rekonstrukcję danej części uzębienia.
Przed rozpoczęciem wszelkich czynności potrzebne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego w celu ustalenia, czy odbudowa protetyczna korzenia zęba może w ogóle zostać wykonana. Jakie są kryteria oceny w sprawie dalszego postępowania? Otóż korzeń powinien być odpowiedniej długości. Inne rozwiązanie, pozwalające na zastosowanie wkładu koronowo-korzeniowego, to poprzedzenie go leczeniem kanałowym.
Po zacementowaniu owo uzupełnienie protetyczne stanowi podstawę dla mostu tudzież korony. Warto wspomnieć, że wkład koronowo-korzeniowy składa się z dwóch części – korzeniowej oraz koronowej. Pierwsza spośród nich zostaje mieszczona w kanale korzenia. Natomiast druga wychodzi ponad poziom korzenia – to na nią dentysta nakłada koronę.