Zadbanie o właściwą kondycję zębów w dużej mierze zależy od naszej diety. Musi ona zawierać produkty wzmacniające szkliwo, jednocześnie eliminując szkodliwe dla zębów pokarmy. Powstrzymanie się od podjadania między posiłkami sprzyja produkcji większej ilości ochronnej i oczyszczającej śliny. Jeżeli borykamy się z przebarwieniami zębów, warto ograniczyć jedzenie zawierające duże ilości naturalnych bądź sztucznych barwników.
To musisz uwzględnić w pierwszej kolejności
Niezbędnymi elementami diety, służącej zachowaniu twardych i odpornych na próchnicę zębów, są przede wszystkim mikro i makroelementy, czyli pierwiastki występujące w naszym organizmie w określonych ilościach. Do najważniejszych należy wapń, odpowiadający za kondycję kośćca i tkanki budującej zęby. Wapń znajdziemy w przetworach mlecznych, rybach i roślinach strączkowych. Do efektywnego przyswojenia wapnia niezbędna jest witamina D, która dodatkowo wzmacnia proces mineralizacji szkliwa. Znajdziemy ją głównie w jajach i rybach. Kolejnym korzystnym składnikiem jest fluor, często spotykany w pastach do zębów, działający przeciwpróchniczo, którego dodatkowym źródłem jest pełnoziarniste pieczywo, marchew i herbata. W diecie dla ładnych i mocnych zębów niezbędna jest obecność witaminy A i C – ta pierwsza niszczy bakterie próchnicze, podczas gdy druga zapewnia dziąsłom szczelność i ogranicza ich krwawienie. Źródło tych witamin to przede wszystkim owoce i warzywa o intensywnej barwie.
Tego zdecydowanie nie polecamy
Większość produktów niewskazanych w diecie dla mocnych zębów jest również niekorzystnych dla naszego zdrowia. Na pierwszym miejscu należy umieścić biały cukier oraz syrop glukozowo-fruktozowy. To główni winowajcy pojawiania się próchnicy. Można je łatwo zastąpić naturalnymi słodzikami, takimi jak stewia czy ksylitol. Na drugim miejscu znajduje się biała mąka, która wespół z cukrem oblepia zęby, tworząc jeszcze lepszą pożywkę dla bakterii. Niekorzystne dla zębów jest również picie słodkiego alkoholu oraz czerwonego wina zawierającego dużą ilość barwników. Szkliwo ulega degeneracji pod wpływem soków owocowych i kwaśnych owoców spożywanych na krótko przed lub po myciu zębów. Warto ograniczyć również kawę, która powoduje osad i do tego wypłukuje wapń z organizmu.