Powikłania będące wynikiem leczenia endodontycznego często wymagają zastosowania zabiegu resekcji korzenia zęba. Chociaż w wielu przypadkach jest to jedyna słuszna metoda leczenia, decyzja o podjęciu tego rodzaju terapii wymaga poparcia silnymi argumentami, które wykluczą skuteczność leczenia innymi drogami.
Pierwszym czynnikiem, przez który lekarz stomatolog może zdecydować się na wykonanie resekcji korzenia zęba, jest niemożność wykonania ponownego leczenia kanałowego. W takim przypadku resekcja jest jedynym słusznym krokiem, który może uratować leczony ząb. Jednak najczęstszym powodem przeprowadzenia tego zabiegu jest nieumyślne złamanie narzędzi dentystycznych w kanale korzeniowym oraz brak możliwości udrożnienia kanału korzeniowego zęba. Podjęciu decyzji o resekcji korzenia zęba może towarzyszyć duża zmiana okołowierzchołkowa zęba.
Zęby, które samoistnie obumarły, nie powodując przy tym bolesnych dolegliwości przez kilka lat, jednocześnie przyczyniając się do powstania ziarniaka, torbieli czy ropnia również kwalifikują się do przeprowadzenia zabiegu resekcji. Dodatkową możliwością są wszelkiego rodzaju zabiegi mające na celu założenie wkładu koronowo-korzeniowego, bądź korony protetycznej, co byłoby niemożliwe przed wcześniejszym usunięciem zmiany zapalnej, niemożliwej do usunięcia innymi metodami.
Jakie są przeciwwskazania do resekcji zęba?
Część pacjentów odwiedzających lekarza stomatologa na NFZ zastanawia się, czy resekcja jest dostępna dla każdego? Otóż nie. Resekcja wierzchołka korzenia zęba, jak każdy inny zabieg stomatologiczny wiążę się z pewnymi przeciwwskazaniami. Do podstawowych czynników wykluczających zaliczamy: cukrzycę, choroby tarczycy oraz nadciśnienie. Przeciwwskazaniem do tej procedury zabiegowej jest także stan zapalny gardła lub jamy ustnej oraz infekcja o podłożu wirusowym (np. opryszczka). Resekcji wierzchołka korzenia zęba nie przeprowadza się również na zębach mlecznych ani u pacjentek będących w ciąży. Innymi przeciwwskazaniami do zabiegu są:
- paradontoza,
- zaburzenia krzepnięcia,
- choroby tarczycy lub nerek,
- podłużne złamanie korzenia zęba.
Czy resekcja jest bolesnym zabiegiem?
Wielu pacjentów, którzy muszą skorzystać z leczenia stomatologicznego, obawia się dolegliwości bólowych. Tak więc, czy resekcja jest bolesna? Nie, ponieważ pacjent otrzymuje miejscowo środek o działaniu znieczulającym. Zabieg przeprowadzamy na podstawie badania tomografii komputerowej. Dzięki użyciu mikroskopu lekarz pracuje z dużą precyzją, co znacznie zwiększa szanse na powodzenie zabiegu. Warto nadmienić, iż resekcję zęba wykonują doświadczeni specjaliści z dziedziny chirurgii stomatologicznej.
Czy resekcja może zakończyć się niepowodzeniem?
To częste pytanie, jakie zadają lekarzom stomatologom pacjenci. Jak pokazuje nasza wieloletnia praktyka lekarska – w większości przypadków resekcja wierzchołka korzenia zęba kończy się sukcesem i pozwala odzyskać komfort codziennego funkcjonowania. Duże znaczenie ma tutaj wiedza i umiejętności specjalisty wykonującego zabieg, dlatego warto zrobić dokładne rozeznanie, zanim oddamy się w ręce konkretnego lekarza.
Jak powinno się dbać o ząb po resekcji wierzchołka korzenia?
By uniknąć ewentualnych powikłań pozabiegowych, należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich, w tym m.in.: stosować wskazane leki i środki antyseptyczne do higieny jamy ustnej. Pomocne są też zimne okłady stosowane od zewnętrznej strony policzka. Zaleca się, aby po resekcji przyjmować chłodne pokarmy i napoje. Pacjent powinien dbać o odpowiednie nawodnienie i szczotkować zęby w delikatny sposób z pominięciem obszaru zabiegowego (ząb poddany leczeniu bezpośrednio po resekcji myjemy ostrożnie pastą do zębów nałożoną w niewielkiej ilości na palec).
Zapraszamy serdecznie do kontaktu osoby zainteresowane zabiegiem resekcji wierzchołka korzenia zęba.